Raiffeisen ma ameninta cu o noua executare silita. Ce pot sa fac?

reclamatie raiffeisen

Am avut o executare silita de la banca raiffeisen pe care am plătit-o timp de 12 ani deoarece puneau dobânzi mari. Acum un an a încetat executarea dar raiffeisen mă tot suna și trimit notificări ca mai am o sumă de plata.

Au făcut o oferta de reducere dar ei nu sunt de acord sa plătesc direct în banca ci sa îmi deschid un cont la raiffeisen de unde sa retragă ei banii, dar nu vor sa îmi dau o hârtie la mana prin care sa ma asigure că se termina de plata împrumutul.

Este legal ceea ce fac ei? Ei spun ca dacă nu sunt de acord cu oferta făcută verbal,nu ii scris,ma executa din nou.

Mulțumesc

Raiffeisen ar trebui sa va informeze in mod adecvat si clar cu privire la motivul pentru care mai aveti de platit o suma suplimentara pentru executarea silita si ce reprezinta sumele pe care banca vi le cere sa le platiti in plus.

Nu este legal ca Raiffeisen sa va ameninte ca va executa din nou daca nu acceptati conditiile impuse de banca, cu atat mai mult cu cat este ilegal ca banca sa va oblige sa deschideti un cont in banca, din sa-si retraga banii, fara ca dumneavoastra sa stiti ce reprezinta aceste sume aferente datoriilor.

De aceea, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la Raiffeisen, in care sa va plangeti de fapul ca nu ati fost informati in mod adecvat cu privire la datoriile pe care le aveti de platit si ce reprezinta sumele impuse in plus de banca.

Puteti face reclamatia la Raiffeisen astfel:

– prin Call Center, la numarul de telefon *2000, de luni pana vineri, 8-22, si sambata, 9:00 – 17:30.

– prin e-mail, la adresa: centrala@raiffeisen.ro

– prin completarea formularului de pe site, la acest link:  https://www.raiffeisen.ro/persoane-fizice/in-sprijinul-tau/opinia-ta-conteaza

– prin intermediul serviciului de internet banking – Raiffeisen Online.

Va rog sa reveniti la mine pentru a-mi spune ce raspuns ati primit la reclamatia trimisa la Raiffeisen.

Bancherul.ro; Reclamatiibanci.ro

5 × 1 =