Refinantarea nu mi-a acoperit toata suma pentru inchiderea cardului. Ce pot sa fac?

Bună ziua. Cu ocazia refinanțării unui card de credit la o alta banca, noua banca unde am făcut refinanțarea nu mi-a acoperit toată suma pentru a închide cardul. Ma pot obliga sa depun eu diferența pt a închide cardul?

Refinantarea inseamna acordarea unui nou credit care sa acopere integral vechiul imprumut.

Definitia refinantarii unui credit, conform OUG 52/2016 privind contractele de credit:

„refinanţarea creditului – rambursarea creditului în condiţiile în care suma pentru rambursarea anticipată a soldului creditului este obţinută în urma contractării unui alt credit.”

Conform Normei BNR nr.10 din 2005, „refinantarea inseamna finantarea creditului initial”, ceea ce inseamna obtinerea unui nou credit care sa acopere vechiul imprumut:

Art. 2. –(1) Instituţiile de credit sunt obligate să încadreze creditele destinate persoanelor fizice în una dintre următoarele categorii:

a) credit de consum – reprezintă orice credit contractat de o persoană fizică în vederea sartisfacerii nevoilor personale ale solicitantului şi/sau ale familiei acestuia ori pentru achiziţionarea de bunuri, altele decât cele care se circumscriu unei investiţii imobiliare, în sensul prevăzut la lit. b);

b) credit pentru investiţii imobiliare – reprezintă orice credit contractat de o persoană fizică, inclusiv credit ipotecar, având ca destinaţie dobândirea sau menţinerea drepturilor de proprietate asupra unui teren şi/sau unei construcţii, realizate sau care urmează să se realizeze, precum şi creditul acordat în scopul reabilitării, modernizării, consolidării sau extinderii unei construcţii ori pentru viabilizarea unui teren.

(2) Încadrarea creditelor de refinanţare potrivit alin. (1) se va realiza în funcţie de categoria creditului iniţial a cărui rambursare este astfel finanţată.

BNR

Asadar, banca la care faceti refinantarea este obligata sa va acorde un nou credit cu aceeasi valoare a vechiului credit.

Daca nu s-a intamplat acest lucru, banca nu poate sa va oblige pe dumneavoastra sa acoperiti diferenta.

Sfatul meu este sa faceti o reclamatie la banca, in care sa solicitati modificarea valorii refinantarii, astfel incat aceasta sa acopere intreaga valoare a cardului de credit de la cealalta banca.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatie primit de la banca.

7 − 4 =