Se poate prescrie datoria la credit, daca mi-au trimis plicuri acasa?

„Buna ziua am un credit pe care nu am mai putut sa il platesc din 2016.Eu sunt de atunci plecat din tara,firma de recuperare creante au trimis plicuri la adresa parintilor ca ma vor executa silit dar inca nu au facuto.

Se poate prescrie aceasta datorie sau trebuie sa astept pana ma executa silit.Tin sa precizez ca nu am bunuri in romania.Va multumesc anticipat.”

Prescrierea datoriei la credit se poate face doar daca banca sau firma de recuperare nu v-a notificat cu privire la plata datoriei, timp de 3 ani de la inceperea executarii silite.

Iata prevederile articolului 706 privind termenul de prescripție, din Codul de procedura civila:

„(1) Dreptul de a obține executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel.

(2) Termenul de prescripție începe să curgă de la data când se naște dreptul de a obține executarea silită. În cazul hotărârilor judecătorești și arbitrale, termenul de prescripție începe să curgă de la data rămânerii lor definitive.”

Prescrierea datoriei se face printr-o actiune in instanta (proces), de aceea va recomand sa luati legatura cu un avocat specializat in astfel de cazuri.

Articolul 707 Efectele împlinirii termenului de prescripție

(1) Prescripția nu operează de plin drept, ci numai la cererea persoanei interesate.

(2) Prescripția stinge dreptul de a obține executarea silită și orice titlu executoriu își pierde puterea executorie.”

Sfatul meu este sa nu asteptati executarea silita, ci sa luati legatura cu firma de recuperare creante, in vederea incheierii unui acord amiabil de plata a datoriilor.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la firma de recuperare creante.

3 − 2 =