Se poate pune poprire pe pensia pe caz de boala?

Am o restanta la Vodafone si voiam sa intreb: poate executorul judecatoresc sa imi puna oprire pe pensia pe caz de boala? am 2370 de lei adica 23 de milioane bani vechi.

Pensia de boala nu poate fi retinuta, intrucat nu este un venit obisnuit, ci unul cu destinatie speciala, pentru tratarea bolii, iar conform Codului de procedura civila, „indemnizatiile cu destinatie speciala nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.”

Conform Codului de procedura civila, “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.” (vezi aici alte detalii privind procedura popririi)

Asadar, Vodafone sau executorii judecatoresti nu va pot pune poprire pe pensia de boala.

Cu toate acestea, sfatul meu este sa luati legatura cu Vodafone si sa le cereti o intelegere amiabila privind plata datoriei, pentru ca exista riscul sa va treziti cu pensia blocata de un executor, care nu stie ca aveti pensie de boala sau considera ca aceasta poate fi oprita, caz in care va trebui sa faceti reclamatii sau chiar actiuni in instanta pentru suspendarea executarii.

Va rog sa reveniti la mine si sa-mi spuneti daca ati ajuns la o intelegere amiabila cu Vodafone privind achitarea datoriei.

4 raspunsuri la “Se poate pune poprire pe pensia pe caz de boala?

1. Daniela

Buna ziua, am primit o somatie de executare silită pt suma de aprox 3000 lei, reprezentând cheltuieli de judecata într-un proces pierdut pe nedrept. (Câștigat pe fond si pierdut la apel printr-o „chichita” avocateasca). Singurul meu venit este 120 lei, ca cenzor la o asociație de proprietari. Practic, traiesc din pensia mamei. Nu am cont bancar, nu am masina, nu am bunuri de valoare. Pe ce ar putea sa-mi puna poprire?

2. Terlion Nicoleta

Bună ziua, am și eu o întrebare, soțul meu este tutore ptr sora lui care este bolnava psihic, el are toate pensiile ei pe numele lui dar problema este ca pensia de boala a surorii lui nu a sosit nici pe luna august și nici pe septembrie, menționez ca fratele ei este tutore, e posibil sa se retina pensia fiindcă fratele are proprie?

2 × 6 =