Etichete: datorii

Cum pot sterge restantele din Biroul de Credit?

Am o problema, am vrut sa fac un imprumut si mi s-a spus ca nu pot, pentru ca sunt in Biroul de Credit.
Eu am avut doua carduri la Credit Europe Bank, la care am avut restante, dar le-am achitat in urma cu cateva luni, firmei de recuperare la care m-au dat.
Intrebarea e cum scap de Biroul de Credit. Multumesc

Postat in data: 28 mart., 2018

Raiffeisen m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte, pentru un card pe care nu l-am folosit. Ce pot sa fac?

Am fost raportat la Biroul de Credit fara sa fiu anuntat, pentru un card de cumparaturi pe care Raiffeisen mi l-a dat printr-o oferta prin telefon.

Eu nu am activat niciodata cardul, pentru ca am fost plecat in strainatate, si l-am rambursat bancii in plicul sigilat, cand am venit acasa, pentru ca nu avem nevoie de el.

Acum, cand am vrut sa fac un credit, am aflat ca sunt raportat la Biroul de Credit cu datorii.

Am fost la o agentie Raiffeisen din Oradea dar nu m-au gasit in calculator, am sunat si la centrala Raiffeisen, dar nici ei nu-l mai gasesc in baza de date, mi s-a spus ca e posibil sa fie vandut catre o firma de recuperare.

Ce pot sa fac?

Postat in data: 19 mart., 2018

Pot sa iau un credit pentru a cumpara o casa daca am ajuns la executor pentru un credit restant?

Daca am ajuns la executor pt credit neachitat la timp, as putea sa mai iau un credit pt a.mi cumpara o casa? Ceva de genul: iau un cedit, platesc datoriile restant si imi iau o casa..

Postat in data: 18 mart., 2018

In cazul unor datorii la IFN-uri, se pune doar poprire sau se pot atinge si de proprietatile mele imobiliare?

In cazul unor credite de nevoi personale, fara garantii, luate de la IFN-uri, pot fi executat si altfel, sau doar cu poprire pe salariu in limita a 50%?
Se pot atinge de proprietatile mele imobiliare?
Multumesc!

Postat in data: 14 mart., 2018

Cine are intaietate la salariul meu: pensia alimentara sau creditorii bancari?

Am cateva popriri inca din 2007 , de atunci nemaiplatind nimic,(nu am bunuri de nici un fel pe numele meu).total suma popriri stabilite de instanta definitiv 128 000 lei. pana acum am lucrat la negru( fara forme legale). Am divortat la notar de comun acord eu luandu-mi angajamentul sa platesc 1000lei pensie alimentara.Am platit pana acum si sunt la zi.
De curand am un job in tara platit cu 2100lei.ma intereseaza cine va avea intaietate la salariul meu, pensia alimentara sau creditorii bancari?
Eu mai raman cu ceva din salariu?

Postat in data: 27 feb., 2018

Cum pot fi sters din Biroul de Credit?

Am vrut sa fac un credit si m-au gasit raportat la Biroul de Credit cu datorii.
Am avut mai demult un card de credit Cardavantaj la Credit Europe Bank si probabil ca de acolo mi se trage, dar nu m-au anuntat.

Ce pot sa fac ca sa fiu sters din baza de date?

Postat in data: 21 feb., 2018

Pot sa scot bani de la banca sa-mi platesc datoriile?

am luat bani din banca si nu am platit toate ratele. As putea sa scot de la alta banca sa imi platesc datoriile anterioare? Lucrez cu carte de munca, salarul e de 1900 de lei.

Postat in data: 08 ian., 2018

Legea insolventei persoanelor fizice (falimentul personal) a intrat in vigoare din 1 ianuarie 2018, dar nu se stie daca se poate aplica

Postat in data: 03 ian., 2018

De ce mai apar la Biroul de Credit cu datorii, daca le-am platit?

Buna ziua. In anul 2013 am avut un descoperit de cont la BRD, o suma in valoare de 2000 lei. Neachitate ratele la timp, am ajuns pana la executare silita, proprire pe salariu. Aceasta creanta a fost vanduta catre EOS KSI in anul 2014. In luna mai anul 2015 eu am incheiat acest dosar, datoria fiind achitata. Nelamurirea mea este urmatoarea: de ce inca in Biroul de credit apar cu aceasta datorie neachitata? Cine trebuia sa raporteze catre Biroul de credit solutionarea dosarului? Ce trebuie sa fac? Multumesc frumos.

Postat in data: 15 nov., 2017

Decizia ANSPDCP cu privire la prelucrarile de date cu caracter personal efectuate in sisteme de evidenta de tipul birourilor de credit

Postat in data: 12 nov., 2017

Cat se opreste din salariu daca exista un singur creditor, dar mai multe dosare (datorii)?

Ce inseamna urmariri din cadrul art 728 (2) din Codul de procedura civila? Dosare de executare sau creditori?

Art 728 (2)
Daca sunt mai multe urmariri asupra aceleiasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor, in afara de cazul in care legea prevede altfel.

Un SINGUR creditor poate deschide pe numele unui debitor persoana fizica 3 dosare de executare pt 3 creante diferite. In acest caz (cand exista doar un creditor dar cu 3 creante in executare la acelasi executor sau la 3 executori diferiti) se popreste din salariu 33% sau 50%?

multumesc

Postat in data: 27 oct., 2017

Se pot prescrie datoriile?

Parintii mei au datorii la apa si gunoi de 1200 respectiv 1500 lei. Au fost dati in judecata si au inceput sa plateasca esalonat. Sumele datorate s-au adunat pe parcursul a 9 10 ani. Se mai pot prescrie sumele datorate sau macar o parte?

Postat in data: 27 mart., 2017

Ce trebuie sa fac daca am primit un plic cu o notificare de la B2 Holding – Debt Collection Agency?

Am primit o notificare de la firma de recuperare B2 Holding, a carei reprezentanta in Romania este Debt Collection Agency, pentru neplata unui credit. Ce pot sa fac?

Postat in data: 28 dec., 2016

Creditul se poate prescrie (se sterge) daca nu s.a mai achitat nimic bancii timp de 3 ani?

Am citit undeva ca exista o lege in care se precizeaza ca in cazul in care nu s.a mai achitat nimic bancii timp de 3 ani, creditul se prescrie.
Exista cumva o astfel de lege? Si daca da, ma puteti ajuta va rog cu informatii despre ea (numar, data)?

Postat in data: 09 sept., 2016

ANAF poate sa-mi puna poprire pe pensie pentru recuperarea datoriilor unui SRL in insolventa?

Am avut un s.r.l, am suferit un AVC dupa care am ramas cu un handicap motor grav, nu am mai lucrat nici o zi, sunt pensionar, cu procura am predat srl-ul altei persoane si activat 14 ani in acest mod. Acum srl-ul a intrat in insolventa si am primit de la ANAF o adresa ca mi se pune poprire pe venituri (pensie si ajutorul de handicap), sa se recupereze niste sume de bani datorate de srl respectiv la ANAF. Ce ma sfatuiti sa fac? Mentionez ca sunt greu transportabil.Va multumesc!

Postat in data: 08 iul., 2016

E corect sa-mi faca poprire pe jumatate din salariu, daca stau cu chirie?

Acum 10 ani am luat produse prin doua banci si de-abia acum m-au gasit si mi-a venit proprire pe jumatate din salariu. E corect sa imi opreasca atat, tinand cont k stau cu chirie? Va rog ajutati-ma, sunt un om mai amarat.

Postat in data: 14 iun., 2016

Cum pot obtine o copie dupa contractul de credit?

Am pierdut contractul de credit ipotecar dintre mine si banca. Am tot cerut bancii o copie, dar fara rezultat. Mi-au spus ca ei nu il mai au, ca l-au directionat catre Suport Colect, si contractele si creditul. Cum pot ob?tine o copie dupa contract?

Postat in data: 15 apr., 2016

Este legal ca banca la care mi-am facut cont de salarii sa permita executorului sa-mi retraga toti banii de pe card?

Este legal ca banca la care mi-am facut cont de salarii sa permita executorului sa-mi ratraga toti banii, adica salariul aferent din cont, fara instiintare? De asemeni, am card de retragere si nu-mi da accept sa-mi functioneze, obligandu-ma sa retrag de la sediul bancii, care nu se afla in localitatea unde domiciliez. De pe data de 10 ale lunii in curs trebuia sa incasez acei 2/3 din salariu. Mi s-a spus ca executorul mi-a retras intregul salariu, apoi un angajat al bancii mi-a spus sa fac demersuri pentru a-mi inapoia acele 2/3 din salariu, dar au trecut deja 15 zile si ma plimba cu vorba. Ce pot face? Multumesc

Postat in data: 29 mart., 2016