Cine are intaietate la salariul meu: pensia alimentara sau creditorii bancari?

Am cateva popriri inca din 2007 , de atunci nemaiplatind nimic,(nu am bunuri de nici un fel pe numele meu).total suma popriri stabilite de instanta definitiv 128 000 lei. pana acum am lucrat la negru( fara forme legale). Am divortat la notar de comun acord eu luandu-mi angajamentul sa platesc 1000lei pensie alimentara.Am platit pana acum si sunt la zi.
De curand am un job in tara platit cu 2100lei.ma intereseaza cine va avea intaietate la salariul meu, pensia alimentara sau creditorii bancari?
Eu mai raman cu ceva din salariu?

Conform Codului de procedura civila, articolul 865 privind rangul creantelor, pensia alimentara are intaietate in fata creditorilor bancari.

De asemenea, aceeasi lege spune ca in cadrul executarii silite prin poprire, nu se poate retine mai mult de jumatate din salariu. Ceea ce inseamna ca trebuie sa ramaneti cu jumatate din salariu, dupa ce se retine pensia alimentara.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nelamuriri sau daca doriti sa va ajut sa va rezolvati problema.

Vasile Pop-Coman

Codul de procedura civila

Articolul 865 Rangul creantelor cu preferinta generala

(1) In cazul in care urmarirea silita a fost pornita de mai multi creditori sau cand, pana la eliberarea sau distribuirea sumei rezultate din executare, au depus si alti creditori titlurile lor, executorul judecatoresc procedeaza la distribuirea sumei potrivit urmatoarei ordini de preferinta, daca legea nu prevede altfel:
a) creantele reprezentand cheltuieli de judecata, pentru masuri asiguratorii sau de executare silita, pentru conservarea bunurilor al caror pret se distribuie, orice alte cheltuieli facute in interesul comun al creditorilor, precum si creantele nascute impotriva debitorului pentru cheltuielile efectuate cu ocazia indeplinirii conditiilor sau formalitatilor prevazute de lege pentru dobandirea dreptului asupra bunului adjudecat si inscrierea acestuia in registrul de publicitate;
b) cheltuielile de inmormantare a debitorului, in raport cu conditia si starea acestuia;
c) creantele reprezentand salarii si alte datorii asimilate acestora, pensiile, sumele cuvenite somerilor, potrivit legii, ajutoarele pentru intretinerea si ingrijirea copiilor, pentru maternitate, pentru incapacitate temporara de munca, prevenirea imbolnavirilor, refacerea sau intarirea sanatatii, ajutoarele de deces, acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si creantele reprezentand obligatia de reparare a pagubelor cauzate prin moarte, vatamarea integritatii corporale sau a sanatatii;
d) creantele rezultand din obligatia legala de intretinere, alocatii pentru copii sau obligatia de plata a altor sume periodice destinate asigurarii mijloacelor de existenta;
e) creantele fiscale provenite din impozite, taxe, contributii si din alte sume stabilite potrivit legii, datorate bugetului de stat, bugetului asigurarilor sociale de stat, bugetelor locale si bugetelor fondurilor speciale;
f) creantele rezultand din imprumuturi acordate de stat;
g) creantele reprezentand despagubiri pentru repararea pagubelor pricinuite proprietatii publice prin fapte ilicite;
h) creantele rezultand din imprumuturi bancare, din livrari de produse, prestari de servicii sau executari de lucrari, precum si din chirii sau arenzi;
i) creantele reprezentand amenzi cuvenite bugetului de stat sau bugetelor locale;
j) alte creante.

3 × = 21