Etichete: facut

Ce se poate intampla daca nu am platit un imprumut facut in alta tara?

„Ce se poate intampla daca am un imprumut la provident in republica ceha,si nu
lam achitat?”

Postat in data: 13 apr., 2024

Trebuie sa platesc creditul online facut printr-o frauda?

Buna; va scriu deoarece ne aflam intr-o situatie asemanatoare cu ce am citit pe pagina dvs; sotul meu a facut asa zise “investitii” in urma vizionarii unui anunt de achizitie actiuni care i-ar aduce castiguri frumoase; bineinteles a cazut in plasa unor escroci care l-au pus sa isi instaleze anydesk pe telefon; pe card nu avea cine stie ce suma insa pana la urma l-au convins sa depuna in automat o
suma pe baza unui cod pe care ei i l-au trimis, pentru a cumpara criptomonede; camd si-a dat seama ca e o farsa, s-a prezentat la politie;

problema majora e ca la 1-2 luni de cand a anuntat politia am primit acasa o adresa de la tbi ca nu am achitat ratele la creditul pe care i-l avem la ei; am sesizat din nou politia de acest aspect si am contactat un avocat care a trimis catre tbi o cerere de rezolutiune unilaterala a contractului si am cerut sa ni se trimita contractul semnat si documentele care au stat la baza acordarii creditului;

nu ne-a raspuns nimeni la cererea care a fost trimisa in 26 ianuarie insa ne tot streseaza telefonic sa achitam ratele iar acum o saptamana am primit un sms cu un link de plata, sa achitam suma de 19300 lei si ca s-a declarat scadent anticipat si pregatesc dosarul de executare;

va rog sa ma sfatuiti ca nu stiu ce sa fac in aceasta situatie; ma gandeam sincer ca daca am sesizat politia asupra acestui aspect, se va face ceva in privinta aceasta insa se pare ca am fost naiva.

Chiar nimeni in tara asta nu protejeaza cetateanul in nici un fel? La sediul tbi din orasul nostru nu am primit nici un raspuns deoarece creditul nu a fost solicitat in unitatea lor ci s-a incheiat online, ca atare sunati la relatii clienti si stati cu orele sa intrati in legatura cu cineva care si asa nu prea te lamureste; nu era normal sa primim ceva oficial ca de pilda cum s-a calculat suma de 19000 cand valoarea initiala a creditului era mai mica?

In plus am sunat la departamentul de colectare si ni s-a spus ca se analizeaza la departamentul lor de
frauda insa din ianuarie ( de cand am trimis cererea catre ei) si pana acum se pare ca nu au stat pe loc ci au luat masura de scadenta anticipata, daca e adevarat pentru ca repet, nu am primit nimic pe
posta.”

Postat in data: 14 mart., 2024

Trebuie sa platesc creditul pe care mi l-au facut la Revolut niste escroci, printr-o frauda?
revolut reclamatie credit frauda

„Acești escroci de la Neocapital nu numai ca m-au pacalit sa le transfer foarte mulți bani, dar au inițiat și un credit de nevoi personale direct din aplicația Revolut iar eu acum trebuie sa plătesc rate pentru acest credit. Am făcut reclamație la Revolut dar nu au putut sa ma ajute cu nimic.”

Postat in data: 27 feb., 2024

Mama mea de 74 de ani a facut 10 credite la IFN-uri si acum are de platit dobanzi de 4.000 de lei din pensia de 2.300 de lei. Ce pot sa fac?
supraindatorare credit online ifn

„Mama mea, in varsta de 74 de ani, cu afectiuni neuronale nediagnosticate legal (pentru ca refuza un control ce ar putea duce la internarea ei, are 9 pisici de crescut) m-a anuntat ca a contractat peste 10 credite de la 10 IFN-uri si are de platit 4.000 de lei pe luna doar dobanzi din pensia ei de 2.300 de lei. Sunt in stare de soc, salariul meu este de 5.000 de lei pe luna si am doi copii.

Va rog frumos sa imi spuneti daca am vreo sansa sa obtin legal informatii despre creditele mamei si care sunt consecintele daca nu le achita. Mi-a dat parole de acces in conturi care nu mai functioneaza.
Are credite la Ferratum Bank, Unicredit, Credit Expres, Viva credit, Smile credit, Ok credit, Hora Credit, Flex Credit … si inca “cateva” de care nu imi este clar daca isi mai aminteste sau doar se preface ca nu isi aminteste cum se numesc. Imi spune ca se poate imprumuta 40% din venit la cate IFN-uri vrea ea.

Cui ma pot adresa? ANPC? BNR? Biroul de credit?

Cum e posibil ca o batrana sa ajunga in situatia asta?…

Ii platesc intretinerea de 10 ani, ii hranesc pisicile si ii fac cumparaturi – nu a fost si nu este o batrana neglijata. A vrut mai mult decat i-am putut oferi eu si s-a supraindatorat. Iar acum imi cere sa platesc dobanzi de mii de lei.

Tot ce pot sa fac este sa ma indatorez la randul meu, la o banca, insa, nu la un IFN.
Dar cum pot identifica creditele si cum o pot opri sa faca altele?…
Probabil multi copii de 40 de ani se trezesc peste noapte in situatia mea.
Ma puteti ajuta cu un sfat? Ce ati face inlocul
meu?
Nu, nu o pot duce cu forta la medic :(„

Postat in data: 26 feb., 2024

Cum pot sa ies din creditul facut de sot?

„Buna ziua,va rog mult am nevoie de un sfat…tocmai am aflat ca am un credit de nevoi personale cu fostul sot,fiind divortati de 16ani,este primda data cand primesc citatie de la executòr pe numele lui dar la adresa mea actuala,nu am stiut de acest credit absolut deloc in toti acesti ani,nu stiu ce sa fac pe mai departe,cum pot sa ies din acest credit,multmumesc.”

Postat in data: 06 nov., 2023

Cineva a facut un imprumut la Provident pe numele meu. Ce este de facut?
provident-reclamatie-CSALB

Postat in data: 01 dec., 2022

Un transfer facut la ora 17, de pe Revolut la BRD, cat dureaza?
revolut aplicatie

Buna ziua..dacă mi-au fost transferați aseară niste bani în jur de ora 17 de pe revolut pe brd..este posibil sa nu se facă transferul în zilele de 30, și 1 ? mulțumesc anticipat

Postat in data: 30 nov., 2022

Mi-au furat datele personale si mi-au facut credit la Terra Credit IFN. Cum pot rezolva problema?
terra credit reclamatie

Bună ziua am un credit făcut la terra credit insa nu este făcut de către mine ci au fost sparte bazele de date de la Rompetrol și de acolo sau furat datele mele personale și a făcut credit în numele meu cum pot rezolva aceasta problema ??

Postat in data: 31 oct., 2022

Trebuie sa platesc rata la credit luna asta, chiar daca am facut cerere de amanare?

Imi puteti spune daca s-au publicat normele metodologice pentru OUG90/2022 ?
Am facut solicitare in scris catre Alior Bank ,dar mi au spus ca nu poate da curs solicitarii pentru ca nu au aceste norme.
Peste 2 zile am scadenta la rata .Solicitarea am facut o de 2 saptamani .Trebuie sa platesc rata pe luna asta chiar daca am facut solicitarea de doua saptamani ?

Postat in data: 18 iul., 2022

Daca IFN-urile mi-au dat credite fara respectarea gradului de indatoare, unde pot face reclamatie?

Dacă mi s-au acordat mai multe credite la diferite IFN online,fără ca ele sa țină cont de gradul meu de îndatorare la data acordării.
Și ajungi in situația in care nu mai poti sa plătești toate ratele lunare. Ce pot sa fac?Sau ce măsuri legale am in situația aceasta? unde pot sa fac reclamație privind ca aceasta nu au verificat și respectat gradul de îndatorare?

Postat in data: 16 iul., 2022

Vodafone mi-a făcut un nou număr, în loc să-l porteze pe cel vechi. Cum pot sa fac o reclamație?
portare vodafone reclamatie

„Buna,
Am achizitionat un abonament la vodafomne de Black Friday. In acel moment am avut numar pe Digi, am discutat cu cei de la vodafone si au zis ca este posibila portarea numarului de pe Digi pe Vodafone (pe abonamentul achizitionat). Desi am fost co-titular pe contracutul de la Digi, cei de la Vodafone au zis ca nu este o problema, o sa se faca portarea pe Titularul de la Digi (fratele meu) si pe mine co-titular, dupa care o sa fiu eu trecut ca si titular.
Imi amintesc ca am discutat specific ca nu vreau sa ma trezesc cu 2 abonamente…s-a efectuat portarea de la Digi la Vodafone (pe fratele meu titular) si dupa spusele lor numarul temporar (trimis cand am achizitionat abonamentul pe numele meu) trebuia dezactivat si abonamentul sa treaca pe fostul numar de Digi.
A trecut jumatate de an eu tot primeam facturi pe ambele numere (fost nr digi acum vodafone – titular fratele meu si numarul achizitionat cu abonamentul- titular eu). I-am contactat pe cei de la vodafone de la relatii cu clientii si m-au tot „pasat” de la unul la altul pana am discutat cu un operator care mi-a explicat ca cele 2 numere figureaza pe 2 nume diferite (fratele meu si eu)…de unde am tras simpla concluzie ca operatorul care „mi-a vandut gogosi” ca este posibila toata operatiunea dorita de mine a dorit doar sa mai „ciupeasca” un abonament sa isi atinga target-ul.
Cu alte cuvinte am ascultat de el si mi-am luat-o. Doresc sa le fac o reclamatie pe aceasta tema. Ce ma puteti sfatui?
Multumesc anticipat si o zi placuta !”

Postat in data: 28 iun., 2022

Vodafone mi-a facut abonament fara acordul meu de portare a numarului de telefon! Unde pot sa-i reclam?
portare vodafone reclamatie

„Buna seara. In urma refuzuli meu de a face abonament si a-mi porta numarul la cei de la Vodafone, acestia au convenit contrar si mi-au facut abonament fara a trimite prin curier contractul pentru al semna, fara a trimite telefonul care facea parte din abonament si fara a trimite cartela pentru portare. In momentul de fata mi-au blocat numarul de telefon de trei zile, pentru a face portarea. Dupa numeroase sesizari si convorbiri telefonice cu ei si promisiunea ca vor anula totul, tot nu s-a rezolvat nimic. In acest moment eu nu pot beneficia de telefonul meu. Tot ce au facut a fost in mod abuziv, fara acordul meu. Practic m-au furat. Doresc sa merg m-ai departe pe cale legala si sa-mi plateasca daunele pe care le suport de trei zile fara telefon. Doresc sa ma indruma-ti catre organele competente. Va multumesc.”

Postat in data: 12 mai, 2022

Am facut credite la 7 IFN-uri, cu grad de indatorare peste 40%, si nu mai pot plati. Ce pot sa fac?
ferratum credit imprumut reclamatie

Bună ziua! Am făcut credit la IFN având gradul de îndatorare de peste 40% după care am tot făcut credit la mai multe ifnuri pentru a plăti doar dobânzile pentru a nu fi înscris în biroul de credit în speranța de a face o refinanțare la banca unde am salariul cu un girant pentru a achita toate ifnurile 7 la număr in valoare totala aproximativ 15000 lei, între timp am ajuns în imposibilitate de plata și am fost raportat la biroul de credit de către Feratum și urmează și celelalte 6 IFN sa ma raporteze.

Ce pot sa fac va rog sa ma ajutați cu ce as putea face în aceasta situație. Nu mai știu ce sa fac suna telefonul continuu(Feratum a apelat după 45 zile de întârziere la kredyt incaso, acum ma suna și ei) nici nu le mai
răspund pentru ca ei ma pun sa fac promisiune când achit ratele și nu am ce răspuns sa le dau.

Ocean credit după 14 zile de neplata ma amenință că trece la executare silita, ca suna la locul de munca.
Va rog sa ma îndrumați ce sa fac în situația de fata.

Postat in data: 07 mai, 2022

De la ce banca pot scoate euro cu un card facut in Italia?

Am card facut in italia. vreau sa scot euro. la ce banca se poate in Romania?

Postat in data: 21 mart., 2022

Vodafone mi-a facut un abonament fara sa stiu. Ce pot sa fac?
reclamatie vodafone

In decembrie 2021 în primele zile, rătăcind cartela de telefon, din aplicația My Vodafone am schimbat nr de telefon. Precizez ca în acel moment ma aflam în afara țării.

La întoarcerea în România pe 14 decembrie , am mers într-o sucursala Vodafone unde am cerut să îmi fie înapoiat numărul vechi
fie în varianta de cartela sau abonament, dacă nu se mai poate cartela. Acolo am fost informata dupa ce ei au sunat chiar și în call center că din păcate acel număr este inexistent dar ca ei pot face o rezervare la ei în sistem si cand acest număr revine pe piața, el imi poate fi redat.

M-au recheamat in aceiași zi în sucursala pentru a îmi face o copie după buletin, asigurându-ma ca se va reveni cu un telefon dacă se va găsi o soluție.

In 7 martie, în cutia postala am găsit o factura conform căreia am de platit abonamentul Vodafone. Cum din serviciul online de asistenta a fost imposibil sa iau legătura cu un operator am mers la sucursala unde am mers in decembrie.
Unde am fost informata ca factura de plătit se majorase (penalizari, evident) și ca de pe 17 decembrie am deschis un abonament de 9 euro de care nu am fost informata vreodată nici in scris, nici telefonic, nu l-am semnat și nu l-am folosit neavând o cartela pe acest număr.

Factura am plătit-o, eu urmând sa plec curând din țară… Si tare imi e teama ca peste câteva luni la întoarcere ma voi trezi cu un alt teanc de somații.

I-am contactat in scris, am fost sunata sa mi se spună ca ei vad in sistem abonament deschis si ca trebuie sa fiu de acord cu el. Am ripostat la acest lucru si mi s-a indicat sa merg personal sa lămuresc cu angajatul din sucursala.

Le-am cerut sa facă ei ca si companie acest demers, sa revina la mine cu un email scris la care sa aiba atașat contractul cu semnatura mea pe el. De o săptămână ma duc cu vorba…

Aștept un sfat sa știu cum ar trebui sa procedez.
Va mulțumesc

Postat in data: 13 mart., 2022

Cum pot afla daca cineva a facut un credit pe numele meu?

Buna ziua. Unde pot sa verific daca cineva a facut credit pe numele meu? Mi-a furat cineva identitatea, adica le-am dat o poza cu buletinul meu, crezand ca e o oferta de la Orange. Asteptam oferta de la Orange si am primit un SMS cu o oferta, care nu era de la Orange. Am intrat pe un link si le-am dat poza de buletin, dar n-am mai primit contractul de la Orange. Apoi am sunat la Orange si am aflat ca nu mi-au trimis ei SMS-ul.

Dupa care m-au sunat de la Hora Credit sa ma intrebe daca am cerut un credit si le-am spus ca nu am fost eu. Daca a facut cineva credit in numele meu, pot fi pus eu sa platesc in locul lui?

Postat in data: 09 dec., 2021