Dacă mi s-au acordat mai multe credite la diferite IFN online,fără ca ele sa țină cont de gradul meu de îndatorare la data acordării.
Și ajungi in situația in care nu mai poti sa plătești toate ratele lunare. Ce pot sa fac?Sau ce măsuri legale am in situația aceasta? unde pot sa fac reclamație privind ca aceasta nu au verificat și respectat gradul de îndatorare?

Institutiile Financiare Nebancare (IFN) sunt supravegheate din 2018 de catre Banca Nationala a Romaniei (BNR), ceea ce inseamna ca si ele, la fel ca bancile, sunt obligate sa respecte regulamentele impuse de BNR in privinta conditiilor de creditare, inclusiv cu privire la gradul de indatorare, care nu poate fi mai mare de 40% din venituri.

IFN-urile nu ar fi trebuit sa va aprobe creditele, daca ati avut un grad de indatoare mai mare de 40% din venituri, pentru a nu va supraindatora, asa cum s-a intamplat, iar daca au facut-o, atunci au incalcat normele BNR.

Motiv pentru care va sfatuiesc sa adresati o sesizare in acest sens la BNR, in care sa solicitati verificarea acestei situatii. Datele de contact ale BNR, pentru trimiterea reclamatiei, le gasiti la acest link.

In acelasti timp, trimiteti reclamatii la IFN-urile care v-au aprobat credite fara verificarea gradului de indatorare, in care sa solicitati anularea contractelor de credit si rambursarea dobanzilor si altor comisioane platite pentru respectivele imprumuturi, plus eventuale daune, daca apreciati ca ati suferit prejudicii.

De asemenea, legea privind contractele de credit (OUG 50/2010) obliga bancile si IFN-urile sa previna indatorarea excesiva a clientilor si sa le ofere solutii pentru evitarea acumularii de restante sau ajungerea in situatia de a fi raportati la Biroul de Credit si executati silit.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite la reclamatiile catre BNR si IFN-uri cu privire la gradul de indatorare la credite.

2 raspunsuri la “Daca IFN-urile mi-au dat credite fara respectarea gradului de indatoare, unde pot face reclamatie?

1. Botea Angel Nini

Am luat credite de la flex credit și birou credite rapide și de la icredit fără a se respecta gradul de îndatorare

− 2 = 5