Cum pot sa nu mai apar in sistem ca rau platnic la Biroul de Credit, pentru o intarziere de numai doua luni la Unicredit?

Am avut in credit la Banca UniCredit. Din cauza locului de munca (am fost plecată din țara) nu am putut plăti creditul lunar si am avut o întârziere de 2 luni.

Luna trecută am revenit in țara și mi am plătit tot creditul, nu mai am nici o datorie! Dar eu apar ca rău platnic , ceea ce o afectează pe mama mea, eu fiind girantul ei, la un credit pentru Prima Casa.

Nu stiam ca pentru doar doua luni de intarziere o sa am asa de mari probleme. Banca nu mi-a spus ce se va intampla daca am intarzieri si ce pot face sa nu am probleme in viitor.

As vrea sa știu cum pot sa nu mai apar in sistem ca rău platnic! Va mulțumesc

Banca Unicredit ar fi trebuit sa va anunte si sa va informeze in mod adecvat cu privire la raportarea restantelor la Biroul de Credit si la consecintele pe care le veti suporta in acest caz.

In acelasi timp, bancile si IFN-urile sunt obligate sa ofere clientilor care au probleme cu plata creditului solutii de evitare a restantelor, precum amanarea platii ratei sau diminuarea acesteia.

„Oricând pe parcursul relaţiei contractuale, la solicitarea consumatorului, creditorul oferă acestuia soluţii corespunzătoare pentru achitarea debitului, chiar dacă nu sunt înregistrate restanţe, însă consumatorul face dovada unei situaţii dificile sau a iminenţei neplăţii”, spune OUG 52/2016 privind contractele de credit.

De aceea, sfatul meu este sa trimiteti la Unicredit o cerere in scris in care sa-i solicitati sa va stearga din Biroul de Credit, daca apreciati ca nu ati fost informata in mod adecvat cu privire la raportarea datelor negative in baza de date a Biroului de Credit.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul bancii, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

5 × = 45