Etichete: restructurare credit

Am trei credite pe care nu le mai pot plati, pentru ca am o problema familiala. Care sunt riscurile si ce pot sa fac?

Buna ziua! Am 3 credite de nevoi personale luate de la 3 banci diferite. Deocamdata sunt la zi cu ele, dar din motive personale nu voi mai plati in continuare pt ca va trebui sa acopar o interventie chirurgicala pt sora mea.

Mentionez ca nu am bunuri pe numele meu, iar salariul este virat in cont din strainatate si il voi trimite catre contul altei persoane.

Care sunt riscurile? Banii vor putea fi urmariti, nefiind virati pe numele meu? Pot sa opreasca cei 33% altcuiva, neaparand numele meu nicaieri?

Postat in data: 05 nov., 2019

Mi se opreste de doua ori din salariu, si la serviciu, si banca, de pe card. Ce pot sa fac?

Va scriu pentru ca am vazut ca ati rezolvat problemele altor persoane care au avut probleme cu popririle.

Eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Mi se iau bani atat de la servici, cat si de banca BRD. Din salariul de 1200 de lei, mai primesc doar 370 de lei.
Am vazut ca este ilegal sa ti se retina mai mult de o treime din salariu.

Am vorbit la BRD, mi-au zis s a duc o hartie de la servici, dar problema inca nu s-a rezolvat.

De ce banca isi bate joc de mine? Ei nu vad ca deja mi se iau banii la servici? Mi-au zis ca daca au primit ordin de la executor, trebuie sa-l execute. Pe ei nu-i intereseaza, nu se preocupa de problemele noastre.

La fel si executorul. Am inteles ca a pus poprire pe toate conturile, a trimis si la servici, nu-l intereseaza ca mi se iau mai multi bani decat trebuie.

Ca sa nu mai vorbesc ca BRD a trimis creditul la executor desi le-am spus ca am o problema familiala, a murit tata, si nu am mai putut plati o perioada, le-am facut si o cerere de restructurare a creditului, dar care nu s-a pus in aplicare.

Spuneti-mi va rog ce se poate face?

Postat in data: 27 aug., 2019

Nu mai fac fata la plata ratei la banca. Ce sa fac?

Sunt in impas, numai fac fata la plata ratei la banca, din aceasta cauza m-am imprumutat si la ifn uri, dar numai pot sa achit. Ce sa fac?

Am un salariu minim, cat se poate opri? Cum se procedeaza?

In curand intru in Biroul de credite si o sa ma cheme la personal la fabrica.

Cat au dreptul sa imi opreasca din salariu?

Va multumesc, astept un raspuns.

Postat in data: 15 ian., 2019

Credius ma executa silit cu 30.000 de lei pentru un credit de 5.000 de lei. Mi se pare enorm! Ce as putea face?

BUNA SEARA . VA SPUN PE SCURT . AM AVUT UN IMPRUMUT LA CEI DE LA CREDIUS, MENTIONEZ SUMA FIIND DE 5000.

DIN PACATE DE UN AN DE ZILE NU AM MAI PUTUT PLATI, NEAVAND JOB DIN MOTIVE PERSONALE.

ATUNCI A INCEPUT MAREA BATAIE DE CAP CU ACEST ifn. TTELEFOANE ABUZIVE, MESAJE. PLICURI AU CONTACTAT SI PE SORA MEA…MENTIONEZ LA INCHEIEREA CONTRACTULUI AU MAI CERUT UN NUMAR DE CONTACT.

AM FOST EXECUTATA SILITA CU POPRIRE PE CONT DE 30200 DE LEI SUMA TOTALA DE RAMBURSAT. TOTUSI MI SE PARE ENORM DE MULT. CE AS PUTEA FACE IN ACEST CAZ?? MULTUMESC

Postat in data: 04 dec., 2018

Poate sa vina executorul judecatoresc sa-mi ia apartamentul? Ce pot sa fac?

Am un apartament luat cu Prima casa la banca Bcr. si mai am un credit de nevoi personale luat de la Brd. in urma cu 2 ani am platit 2 ani rata dar acum de 6 luni nu am mai platit nimic am ramas fara loc de munca. am fost instiintat ca sa reziliat contracu. Spunetimi va rog poate sa vina executorul judecatoresc sa ia apartamentul? Ce este de facut in cazul acesta. va multumesc.

Postat in data: 20 nov., 2018

TBI nu intelege ca vreau sa-mi platesc restanta, vrea sa ma execute silit. Ce pot sa fac?

Buna ziua. Am ramas in urma cu vreo 3 rate la TBI dar am platit o parte din restanta si am de gand sa mai platesc dar ei nu inteleg lucrul acesta si mi.au trimis mesaj ca vor incepe demararea procedurii de executare silita. Ce pot face? Va rog sa ma ajutati

Postat in data: 25 iul., 2018

Este legal ca Unicredit sa-mi ia tot salariul pentru o restanta la credit?

Buna ziua!. Am si eu o problema destul de grava… Am o restanta la banca Unicredit de 1200 lei! Am luat salariul 1800 dar banca mi-a restrans toti banii din cont!!! Am fost la banca si am cerut sa mi se explice de ce…

Raspunsul lor a fost ca au dreptul sa imi retraga toata suma din cauza acelei restante!!! In rest nu am primit nici o explicatie!!!

Este legal sa faca acest lucru??? Adica o luna de zile pana la urmatorul salariu nu mai am niciun ban pentru nimic…

Va rog sa ma ajutati cu un sfat!!!

Postat in data: 17 iul., 2018

Datoria la banca tot creste, in loc sa scada, din cauza penalitatilor. Ce pot sa fac?

Buna ziua! In anul 2009 am facut un credit in val de 16.000 Euro. Timp de aproximativ 2 ani, ratele au fost platite lunar. Pe scurt, din anumite motive, din anul 2011 nu am mai putut plati ratele pentru imprumut.

Incepand cu anul 2014 eu si sotia mea avem poprire pe salarii si platim undeva in jurul sumei de 7-800 de lei lunar.

In momentul instaurarii popririi, suma datorata catre banca era de 21000 euro+cheltuieli de executare de 7500 lei.

Am aflat ca dupa un an, in urma popririi am reusit sa achitam suma de 7500 catre firma de executare si au inceput sa intre si bani in contul bancii care ne-a imprumutat; numai ca valoarea debitului a crescut de la 21000 euro la aproape 25000 euro.

In urma discutiei telefonice cu un reprezentant al bancii, am aflat ca suma a ajuns la aceasta valoare datorita penalitatilor si daca voi continua sa platesc lunar aceeasi suma, datoria va creste. Acum eu stau si ma gandesc ca voi plati anual catre banca, undeva in jurul sumei de 9000 de lei fara ca valoarea datoriei sa scada ci dimpotriva, ea va creste cu 2-3000 de euro/an.

Ce pot sa fac in acesta situatie? Am jucat si la loto dar nu nimeresc mai mult de 2 numere :).

Postat in data: 22 mart., 2016

Au dreptul sa imi ia jumatate din salariu la o executare prin poprire, fara sa mi se ia in calcul rata la alta banca?

Buna ziua. Am avut pana acum o executare pe salariu pt un credit la ING Bank de la executor judecatoresc si mi se oprea o treime din salariu. De curand a mai venit inca o executare de la acelas executor si mi se opreste jumatate din salariu. Mentionez ca eu mai am o rata la Raiffesen. Intrebarea mea este: au dreptul sa imi ia jumatate din salariu fara sa mi se ia in calcul si acea rata?

Postat in data: 10 mart., 2016

Piraeus Bank nu vrea sa-mi scada dobanda majorata abuziv la creditul in CHF. Ce pot sa fac? Este instanta o solutie?

Am credit nevoi personale cu ipoteca in CHF luat in 2008 la Piraeus Bank. In 2009, printr-o notificare mi-a marit marja cu 2 procente, de la 4,3 la 6,3.
Am platit comision de acordare 2.000 CHF, am platit 3 ani numai dobada fara a-mi scadea ceva din suma imprumutata.
Am solicitat bancii de 4 ori revenirea la marja initiala si nu au fost de acord. In schimb ne-au sugerat restructurare de fiecare data. Nu au inteles nici macar cand am dus acte doveditoare ca din salariul micsorat la 1.900 lei nu pot plati toata rata tinand cont si de cresterea CHF.
Am avut o asa-zisa negociere pe 18 mai 2015, dar nici nu au vrut sa discutam de o scadere a marjei, a dobanzii, a platii ratei la cursul CHF la semnarea
contractului. NIMIC decat RESTRUCTURARE. Ce pot face in aceasta situatie? Ar fi instanta o solutie, dar sunt costuri pe care nu mi le permit.

Postat in data: 03 iun., 2015

Raiffeisen mi-a oprit tot salariul din cont pentru ca am restanta la credit. Are voie?

„Buna ziua! Am un credit la Raiffaisen unde nu am mai putut achita ratele. Luna aceasta banca mi-a oprit tot salariul din cont. Banca.are voie? Am 2 copii mici si datorii la alte credite. Ce pot face?”

Postat in data: 03 sept., 2014