Tag Archives: sa-mi

credit-europe-bank-reclamatie
Credit Europe Bank nu vrea sa-mi schimbe dobanda ROBOR in IRCC sau fixa. Ce pot sa fac?

Am un credit ipotecar la credit europe bank si am solicitat sa-mi
schimbe domanda in fixa sau ircc fiind robor nu vreau cei de facut???

Nu pot sa-mi activez aplicatia YOU BRD. De ce?

„Bună ziua! Nu reușesc să îmi activez aplicația you Brd…după instalarea aplicației apăs pe butonul Activează acum și mă
trimite pe Google. Mulțumesc”

Care este suma care are voie sa-mi opreasca din pensie, legal?

„Bună dimineața.
Sunt pensionar, iar pensia o primesc la Banca ING. La această bancă am un împrumut de 60.000 lei pe 5 ani. Rata lunară este de 1237,57 lei și sunt opriți când primesc pensia. Totul ok.
Am fost anunțat de bancă că au primit o poprire pe numele meu de 26.961,33 lei de la un Executor.
Pensia mea este de 3.325,00 lei.
Vă rog să-mi spuneți care este suma care are voie să-mi oprească din pensie, legal?
Mulțumesc și aștept un răspuns de la dumneavoastră.”

activare smart token raiffeisen
Nu pot sa-mi activez aplicatiile Raiffeisen, apare eroare tehnica. Ce pot sa fac?

„Bună ziua,

Intâmpin niste probleme când doresc să-mi reactivez contul Raiffeisen. Țin să menționez că am mai avut aplicațiile Smart Mobile si Smart Token făcute când mi-am făcut cardul, dar după un timp am renunțat la ele.

Am fost săptămâna trecută la bancă, cu gândul de a-mi recupera contul, având în vedere că nici contul de utilizator nu-l mai știam. Mi-au dat toate detaliile posibile despre contul meu și cum ar trebui procedat, ba chiar au încercat doamnele de la banca să îmi facă aplicațiile, dar nicio șansă, apărea ca în ss’ul de mai jos.

Ce pot face în legătură cu această problemă?”

Cat trebuie sa-mi opreasca legal la suma de 3.000 de lei, pentru o poprire?

„Cit trebuie sa mi oprească legal din suma de 3000 ron lunar.”

hora credit reclamatie
Hora Credit nu vrea sa-mi inchida linia de credit, daca nu platesc dobanda. E legal?

„Bună ziua. Am o întrebare. Ieri, duminica seara, am făcut o solicitare la Hora Credit pentru un împrumut de 300 RON. M-am trezit cu o linie de credit aprobata de 2000 de lei.

Astăzi am sunat la ei sa o închid – nu aveam nevoie de linie de credit și mi-au spus ca o pot închide dacă plătesc dobânda 80 de Ron – bani în plus fata de cei 2000 de Ron.

A se menționa ca banii respectivi nici nu au intrat măcar încă în contul meu și de pe o zi pe alta am de returnat 80 de Ron în plus ca să închid linia. E legal??”

Cat poate sa-mi opreasca din pensia de invaliditate si indemnizatia de insotitor? [citeste tot]
poprire brd
Cum pot sa-mi recuperez alocatia copilului retinuta de banca?

Avand un credit neperformant, exigibil in prezent si in curs de executare si neridicand alocatia copilului din contul curent din anul 2014, am solicitat in luna februarie ridicarea acesteia la BRD.

Am putut ridica doar o treime din aceasta, suma de 7.800 lei fiind retinuta de catre Banca in timp pentru rate, dobanzi, comisioane de credit sau de cont curent.

Desi am facut numeroase reveniri catre Banca, solicitare la CSALB, nu s-a mai primit niciun raspuns de la Banca. CSALB nu mai raspunde iar ANPC are un termen de 45 zile de raspuns…

Ce pot face pentru a intra in posesia sumelor incasate cu titlu de alocatie copil, tinand cont ca alocatia este un drept inalienabil al copilui si conform Art.729 din Codul de Procedura Civila aceasta nu poate fi retinuta pentru niciun fel de datorii?

Multumesc anticipat pentru raspuns

IRCC si ROBOR evolutie
Cum pot sa schimb ROBOR cu IRCC, sa-mi scad rata la credit?

„Pot sa renunt la dobanda ROBOR si sa trec la IRCC, ca sa am o rata mai mica la credit?”

icredit biroul de credit reclamatie
Cum pot fi stearsa din Biroul de Credit de Credius si Icredit, care n-au vrut sa-mi amane ratele la credite?

Buna ziua! Am avut împrumuturi la Credius și la Icredit. Cel de la Credius a fost achitat integral și anticipat iar cel de la Icredit in totalitate cu dobânzile și penalitatile aferente.

Menționez ca la ambele împrumuturi am avut și întârzieri de plata, astfel fiind raportata la Biroul de credit. Țin sa mentionez ca pe durata desfășurării creditelor am fost sunată de operatorii ambelor IFN -URI și am solicitat amânarea plăților telefonic având in vedere situația pandemică și incapacitate mea de plata.

Am trimis pe adresele de e-mail al ambelor IFN-URI solicitări ptr radierea datelor negative din biroul de credit însă, mi s-a adus la cunoștința ca in termeni legali nu se poate, fiind înștiințată prin sms-uri cu privire la Restanțele de plata.

Mentionez ca in momentul in care vorbeam cu operatorii ambelor IFN-uri și solicitam amânarea plăților ptr a nu fi raportata Biroului de credit mi se spunea ca nu este nici o problema, pentru ca in momentul in care creditele vor fi achitate vor șterge datele negative.

Ce pot sa fac pentru a nu mai apărea cu istoric negativ? Va multumesc!

Probleme aplicatie myBRD
Pot sa-mi instalez aplicatia myBRD Mobile pe noul telefon fara sa merg la banca?

Bună dimineața am și eu o întrebare. Vreau sa îmi instalez aplicația My BRD mobile pe noul telefon, și nu pot ajunge la bancă pentru ca să sucursala de la noi sa închis și alta este la 30 km și mai am și bebe mic. Oare ma puteți ajuta dumneavoastră?