Cum pot sa-mi recuperez alocatia copilului retinuta de banca?

poprire brd

Avand un credit neperformant, exigibil in prezent si in curs de executare si neridicand alocatia copilului din contul curent din anul 2014, am solicitat in luna februarie ridicarea acesteia la BRD.

Am putut ridica doar o treime din aceasta, suma de 7.800 lei fiind retinuta de catre Banca in timp pentru rate, dobanzi, comisioane de credit sau de cont curent.

Desi am facut numeroase reveniri catre Banca, solicitare la CSALB, nu s-a mai primit niciun raspuns de la Banca. CSALB nu mai raspunde iar ANPC are un termen de 45 zile de raspuns…

Ce pot face pentru a intra in posesia sumelor incasate cu titlu de alocatie copil, tinand cont ca alocatia este un drept inalienabil al copilui si conform Art.729 din Codul de Procedura Civila aceasta nu poate fi retinuta pentru niciun fel de datorii?

Multumesc anticipat pentru raspuns

Alocatia copiilor nu poate fi retinuta in situatia executarii silite prin poprire, conform Codului de procedura civila.

Daca banca a retinut banii aferenti alocatiei in perioada in care nu aveati poprire pe cont, aceasta s-a facut conform prevederilor contractului incheiat cu banca, care prevede ca aceasta poate sa retina orice sume de bani din cont, in vederea acoperirii datoriilor.

De aceea, va sfatuiesc sa lamuriti aceasta problema cu banca, mai exact daca retinerea alocatiei s-a facut conform contractului, in perioada cand nu aveati poprire, sau daca banii au fost retinuti cand aveati poprire, ceea ce este ilegal.

Pentru aceasta, trebuie sa faceti la BRD o reclamatie, in care sa solicitati explicatii cu privire la legalitatea retinerii alocatiei copilului.

Va rog sa reveniti apoi la mine, cu raspunsul la reclamatie primit de la BRD.

Bancherul.ro; Reclamatiibanci.ro

3 × 5 =