Pentru un credit de 3800 de lei la Credit Prime trebuie sa platesc lunar 1300 de lei. E normal?

credit prime credit reclamatie

„Am luat un credit de la credit prime pt 3800 trebuie să plătesc pe fiecare luna 1300 ce banca este asta eu am salariu de 2300. Doresc să fiu informat.”

Nu este normal sa nu fiti informat in mod adecvat, inainte de obtinerea creditului, cu privire la costurile acestuia.

Bancile si IFN-urile sunt obligate de lege sa-si informeze complet clientii, inainte de semnarea contractului de credit, cu privire la costurile imprumutului, printr-un document denumit „INFORMAȚII STANDARD LA NIVEL EUROPEAN PRIVIND CREDITUL PENTRU CONSUMATORI”.

Acest document trebuie sa contina urmatoarele informatii:

• Tipul de credit
  • Valoarea totală a creditului
  • Durata contractului de credit
  • Costurile creditului:
    – Rata dobânzii aferentă creditului (% fixă variabilă (cu indicele sau rata de referință aplicabilă ratei inițiale a dobânzii aferente creditului);
    – Dobânda anuală efectivă (DAE). Acesta este costul total al creditului exprimat ca procentaj anual din suma totală a creditului. DAE vă ajută să comparați diferite oferte.
    Aici se va prezenta un exemplu reprezentativ care să menționeze toate ipotezele folosite pentru calculul ratei.
  • Ratele și, dacă este cazul, ordinea în care acestea vor fi alocate;
  • Valoarea totală pe care va trebui să o achitați – Înseamnă suma împrumutată plus dobânda și posibile costuri aferente creditului.

In acelasi timp, Credit Prime incalca legea (OUG 50/2010 privind contractele de credit) prin modul in care-si face publicitate la credite, pe site-ul Creditprime.ro.

Astfel, cu litere mari, Credit Prime promoveaza dobanda 0%, valabila insa doar in prima luna si doar pentru clientii noi:

„*Dobândă 0% aplicabilă exclusiv pentru prima tragere, pentru primele 30 de zile, pentru rambursarea în termen cel puțin a minimului de plată. Valabil pentru clienții noi.

Linia de credit este valabilă 24 de luni. Creditul se poate achita mai repede, când dorești tu. La scadență poți rambursa integral suma împrumutată, sau achita doar minimul de plată. Plățile se fac lunar, o dată la 30 de zile. Se pot face retrageri repetate în limita sumei limită disponibile.”

In schimb, Credit Prime publica cu litere mult mai mici, ilizibile, costurile unui credit standard, care sunt foarte ridicate, DAE (dobanda reala) fiind de peste 2.000% pe an:

Exemplu reprezentativ:

Linie de credit: 3 800.00 lei

Dobânda Anuală Efectivă (DAE): 2 032.81%

Dobânda: 10 128.42 lei

Suma totală de plată: 13 928.42 lei

DAE și suma totală de plată pentru creditul din acest exemplu au fost calculate presupunând că limita de Credit este trasă/încasată integral imediat după încheierea contractului, și în conformitate cu aceste limite de tragere, adică rambursată în 24 luni prin plata lunară la Scadența a Sumei minime de plată, și la finalul Contractului de Credit a Datoriei Integrale.”

In aceste conditii, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la Credit Prime, in care se va plangeti ca nu ati fost informat in mod adecvat cu privire la costurile creditului si in consecinta puteti solicita fie anularea acestuia, ceea ce inseamna rambursarea integrala a imprumutului, fie plata acestuia in noi conditii, cu o rata lunara mai mica, conform veniturilor.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la Credit Prime, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

+ 3 = 7