Unde pot verifica daca o masina este sub sechestru?

sechestru masina registrul national de publicitate mobiliara

„Cum pot afla cine a pus sechestrul pe masina pe care vreau sa o cumpar? Va multumesc!”

In primul rand, puteti face o cerere la Politie pentru a afla cine (care executor judecatoresc) a pus sechestru pe masina, pentru a putea trimite acestuia cererea de ridicare a sechestrului.

Puteti verifica si online starea inmatricularii autoturismului pe site-ul Direcția Generală Permise de Conducere și Înmatriculări, la acest link.

Mai puteti verifica daca exista un titlu de executare silita pe masina cumparata la Registrul National de Publicitate Mobiliara (RNPM), la sectiunea „Cautare aviz de ipoteca mobiliara”, la acest link. (vezi foto)

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti nevoie de ajutor pentru a afla daca masina cumparata se afla sub sechestru.

11 raspunsuri la “Unde pot verifica daca o masina este sub sechestru?

1. Dinu georgian

Bună ziua am cumpărat o masina și ulterior am aflat ca exista o executare silita asupra proprietarului .
    Cum.pot afla sau dacă este vreun site un pot verifica dacă masina are sechestru .sau pot păți ceva în trafic dacă masina are sechestru pus?
    Mulțumesc

Puteti verifica daca exista un titlu de executare silita pe masina cumparata (daca este sub sechestru) la Registrul National de Publicitate Mobiliara (RNPM), la sectiunea „Cautare aviz de ipoteca mobiliara”, la acest link. Reveniti daca nu reusiti sa cautati masina pe acest site.

O masina sub sechestru poate fi retinuta de Politie in trafic.

2. Ionut

Buna ziua ! Mi-a fost ridicat sechestru de pe masina si in momentul in care am vandut masina, cei de la drpciv mi-au zis ca la ei in sistem apare ca masina este sub sechestru! Am fost iin audienta si mi s-a spus sa fac o cerere de scoatere sechestru din sistemul drpciv , pe care sa o trimit pe mailul oficial al drpciv ! Am facut cererea, am trimis pe mail si nu am primit niciun raspuns ! Ce pot face in aceasta situatie ? Pot sa verific online daca s-a scos din sistem sechestrul ? Multumesc

3. Marian

Bună ziua. Am cumpărat un autoturism anul trecut cu contract de vânzare cumpărare cu fiscal la zi tot ce trebuie. Acum o luna am fost sa o înmatriculez si cei decacolo au spus ca am un sechestru pus pe mașină de o luna de la fostul proprietar. Ce e de făcut?

4. CONDUR DANUT

Am cumparat la licitatie cu act de adjudecare un autoturism. Pt.inmatriculare la politie mi s-a spus ca autoturismul are sechestru de la alt executor. CUM SE PROCEDEAZA PENTRU SCOATEREA SECHESTRULUI CA IN ACT DE ADJUDECARE SCRIE CA ESTE LIBER DE SARCINI?

7 + = 16