Pot sa fiu stearsa din Biroul de Credit daca am terminat de platit datoria la banca?

Am trimis la banca (Banca Transilvania) o cerere de stergere din Biroul de Credit, pentru ca am terminat de platit datoriile pe care le aveam la un credit de la Bancpost, dupa ce mi s-a luat din salariu prin poprire, dar am fost refuzata. Ce mai pot sa fac?

Trebuie sa stiti ca stergerea din Biroul de Credit nu se poate face din simplul motiv ca v-ati achitat datoriile.

In Biroul de Credit sunt inregistrate restantele de peste 30 de zile la plata ratelor la credite, iar aceste raportari raman timp de patru ani, chiar daca va achitati datoriile.

Motivele pentru stergerea din Biroul de Credit sunt altele si depind de situatia fiecarei persoane. De exemplul, faptul ca nu s-a facut informarea adecvata inainte de raportarea la Biroul de Credit sau daca nu s-au luat masuri pentru evitarea intarzierilor si trecerea la executarea silita prin poprire.

Reveniti va rog la mine pentru a-mi spune detaliat ce s-a intamplat in cazul dumneavoastra si cum trebuie sa faceti cererea de stergere din Biroul de Credit, daca exista motive intemeiate.

3 − 1 =