Cum au ajuns datele mele personale la Kruk? Este legal?

„în baza căreia legi au ajuns datele mele personale la kruk Romania ,?? Eu nu știu ce e cu firma aceasta,nu am semnat nici un acord pt prelucrare date personale,etc??

Va atrag atenția că voi sesiza ANPC privind aceste aspecte invederea luării măsurilor legale de sancționare a firmei dvs pt prelucrare ilegală de date personale către altă persoană juridică, întrucât eu doar cu alior bank am semnat un acord pt prelucrare date personale!!!Va mulțumesc!!!”

Am transmis la Kruk intrebarea dumneavoastra, iar raspunsul este urmatorul:

„KRUK România respectă toate prevederile legale care îi sunt aplicabile, inclusiv normele de protecție a datelor cu caracter personal.

Datele cu caracter personal ale clienților noștri sunt preluate de KRUK România în baza contractului de mandat/cesiune de creanță încheiat cu creditorul inițial, care își rezervă dreptul de a face toate demersurile pentru recuperarea creanței.  Aceaste operațiuni, precum și întreaga activitate a companiei, au fundament legal în Codul Civil.

Persoana interesată de detalii suplimentare să ni se adreseze direct prin următoarele canale: telefon – 0374 176 766, email – client@kruk.com.ro sau platforma eKRUK – www.e-kruk.ro iar pentru orice întrebări ce țin de protecția datelor cu caracter personal, la adresa dpo@kruk.com.ro.”

Kruk

Asadar, Kruk spune ca a intrat in posesia datelor dumneavoastra personale prin preluarea (cesiunea) creditului de la banca Alior, sustind ca acest lucru este legal, conform Codului Civil.

Daca apreciati ca datele dumneavoastra personale nu au ajuns legal la Kruk, dat fiind ca nu ati semnat cu ei un acord de prelucrare a datelor personale, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la Kruk, prin e-mail, la adresa dpo@kruk.com.ro.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatia trimisa Kruk, pentru a va ajuta sa rezolvati problema, eventual cu ajutorul altor autoritati privind protectia datelor personale, ANSPDCP sau ANPC.

− 1 = 5