„Bună ziua..am facut un credit pt un tv în 2007,iar nu am plătit creditul la IFN,din motive personale, am venit în străinătate sa muncesc ca tot omul,și miam deschid un cont la Brd unde am transferat ceva bani în contl după care acum.dupa 15 mia oprit suma de 90 de milioane vechi..firma recuperare se afla la Miercurea Ciuc..ce pot face în situația de fata…va multumesc”

Recuperarea creditelor se poate face chiar daca au trecut 15 ani, intrucat prescrierea datoriilor nu se face decat prin contestarea in instanta a executarii silite.

Prescrierea datoriei poate fi invocata, insa, doar daca banca, IFN-ul sau firma de recuperare creante nu v-au cerut sa achitati restantele la credit timp de cel putin 3 ani, prin somatii de plata.

Daca insa ati primit, de-a lungul celor 15 ani, scrisori in vederea achitarii restantelor, nu puteti cere prescrierea datoriilor.

Sfatul meu este sa luati legatura cu creditorul (IFN-ul sau firma de recuperare creante), in vederea incheierii unei intelegeri amiabile privind achitarea datoriilor.

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei datoriei la banca.

Un comentariu la “Banca mi-a luat banii din cont pentru un credit neplatit de 15 ani. Ce pot sa fac?

1. i

Va multumesc ca ati avut amabilitatea sa îmi răspundeți. Îmi puteți.lasa un număr de telefon sa va contactez cit mai urgent posibil.sa rezolvam problema cit mai repede posibil..va multumesc anticipat

+ 7 = 13