Toate

Cetelem mi-a refuzat refinantarea creditului. Este legal?

am un card de cumparaturi Cetelem unde achit lunar minimul de plata, acum o luna am mers la o banca Unicredit mai exact unde am facut o refinantare la un credit existent plus suma necesara pentru a inchide cardul Cetelem.

Surpriza a fost ca banii s-au intors inapoi de la Cetelem intrucat au refuzat cererea de refinantare motivand ca ei nu accepta inchidere de contract prin refinantare. Este legal asa ceva? Ce as putea face pentru a inchide acel contract cu Cetelem, suma de bani nu o detin decat prin refinantare”

Postat in data: 18 ian., 2024

Imi opreste din salariu si la banca si la servici. Ce pot sa fac?

„Buna ziua!
Am două popriri de la același CAR și acestea au ajuns același executor judecătoresc.
Acest domn a trimis actul de poprire atât la serviciu cât și la bancă, astfel că îmi oprește 1/2 din salariu de pe statul de plată și din puținul care rămâne și îl primesc in contul bancar mai oprește și banca.
Cei de la bancă spun că nu pot face nimic deoarece domnu executor ar trebui sa le trimită notificare pentru a înceta poprirea Ce sa fac?”

Postat in data: 17 ian., 2024

Cum pot depune online o cerere pentru amanarea ratelor la BRD?
reclamatie brd

„Buna ziua. Îmi doresc să fac o amânare de rate pentru un credit de nevoi personale pentru 2 luni de la BRD și nu știu procedura online pentru a depune o cerere.”

Postat in data: 17 ian., 2024

george-eroare-aplicatie

„Buna ziua ,
Mi s-a blocat contul George cu eroarea 300.9, ma aflu un străinătate, ce pot sa fac?”

Postat in data: 16 ian., 2024

Se pot refinanta creditele de la IFN-uri?

„Bună ziua,
Am fost azi în sucursala BT pentru a accesa o refinanțare, am 5 IFN și un credit de nevoi personale ( totalul acestora 28000 lei). Nu există intarzaieri la plata ratelor sau în Biroul de credit.

Domnul de acolo, destul de reținut cu privire la aprobarea creditului, credeți ca există vreo șansă ca refinanțarea sa fie aprobată?

Mulțumesc!”

Postat in data: 16 ian., 2024

De ce nu functioneaza aplicatia YOU BRD?
nu functioneaza you brd

„Nu funcționează aplicația YOU BRD! De ce?”

Postat in data: 16 ian., 2024

Se poate face reclamatie unei banci, daca solicita datele personale ale sotiei pentru o scrisoare de garantie?

Se poate face reclamatie unei banci care ne solicita date cu caracter personal fara de care nu se poate continua procedura?

Mai exact, firma vrea sa prelungeasca o scrisoare de garantie bancara (infiintata de aproximativ 8 ani), actele sunt in fiecare an aceleasi, dar noutatea a fost solicitarea CNP si nume complet al sotiei
administratorului pe motiv ca fiind casatorit, procedura nu poate continua.

Administratorul este casatorit de multi ani, iar documentul in care declara acest lucru a fost completat si in anii precedenti, fara a i se solicita datele personale ale sotiei.

Se poate face reclamatie in acest sens?
Va multumesc”

Postat in data: 15 ian., 2024

Am fost fraudata cu aplicatiile Anydesk si Airdroid. Ce pot sa fac?
anydesk frauda

„Buna ziua.Am avut nesansa sa fiu fraudata de acesti hakeri si mi-au instalat in telefon aplicatia Anydesk si Airdroid.Bineanteles ca mi-au golit contul desi mi-am dat seama destul de repede ca am fost inselata am dezinstalat urgent aplicatiile dar vreau sa stiu daca ei mai au acces la datele mele din telefon dupa dezinstalare.Va multumesc!”

Postat in data: 14 ian., 2024

Cand deschid aplicatia George BCR, imi cere sa actualizez sistemul de operare. De ce?
aplicatia george bcr nu se deschide

„Cand deschid aplicatia George bcr , imi cere sa actualizez sistemul de operare. Cand vreau sa fac actualizare primesc mesajul ca SO este actualizat. In magazinul Google Play daca vreau sa descarc din nou apl.George apare mesajul ca aplicatia nu fuctioneaza cu acest aparat.

Daca Accesez George din browser , dupa ce introduc username imi cere sa validez codul afisat in apicatia pe mobil , dar pe mobil nu se deschide aplicatia.

Date despre telefon:

HUAWEI P9 Lite
EMUI: 5.01
Android:7.0

multumesc”

Postat in data: 13 ian., 2024

Am fost inselat de Asset-ace. Pot sa mai recuperez banii?
asset ace teapa cripto

„Salut.Am fost și eu înșelat de Assed-Ace,am de pus aprox. 1250 USD în contul lor au ridica soldul la aprox 3500usd au deschis ei o poziție care acum este de 5200usd și vor sa mai pun în contul 1400usd sa poată finaliza tranzacția.Eu nu vreau sa mai depun ca sigur pierd banii .”

Postat in data: 11 ian., 2024

Cum aflu daca o masina este sub sechestru?
sechestru masina registrul national de publicitate mobiliara

„Cum aflu daca o mașină este sub sechestru?”

Postat in data: 10 ian., 2024

Se poate pune poprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?

„Bună seara se poate pune proprire pe pensia de invaliditate cu certificat de handicap?”

Postat in data: 10 ian., 2024

Cat este comisionul pentru Ordinul de Plata Conditionat (OPC) la refinantarea creditului?
comisioane ordine de plata conditionate opc

Refinanțez un credit de la BCR (37.000lei) cu cei de la CEC, iar pentru plata creditului prin OPC îmi cer cei de la BCR 1600 lei.
Ce pot sa fac?”

Postat in data: 09 ian., 2024

Cum se face amanarea ratelor la Provident?
reclamatie provident

„Mă puteți ajuta cu o amânare a ratelor la provident ?”

Postat in data: 09 ian., 2024

Ce fac daca nu mai pot plati rata la banca, dupa divort?

„Buna ziua. Va rog sa imi spuneti daca ma puteti ajuta, cum pot proceda in urmatoarea situatie. Am divortat in urma cu aprox. 5 ani de fostul sot, respectiv tatal celor 3 copii .In urma divortului, copii au domiciliul stabilit la mine, custodie comuna, in apartamentul pe care avem credit prin programul „prima casa”, tatal fiind obligat la plata unei pensiii de 1/6 pentru fiecare copil in parte din minimul pe economie, deoarece dumnealui a declarat ca nu are venituri.

In timpul căsniciei, am deschis impreuna un service care era pe numele meu, pt ca am facut cerere pt a accesa fonduri europene, el nefiind eligibil din considerentul varstei. Din pacate nu ne-a fost acceptat, dar totusi service-ul a ramas in picioare pana azi, cu toate ca el castiga doar neoficial, deci 90% „la negru”, in acte, firma este pe minus, bineînțeles . Tot in timpul căsniciei, mama sa ne-a vandut un teren de 450 mp, teren care este situat in spatele curtii bunicilor sai si am mai achizitionat si 3 autoturisme+un cap de tir) .

In momentul divortului, nu am facut partajul, dar am stabilit de comun acord (doar verbal din păcate) ca eu nu vreau nimic decat ca apartamentul sa rămână copiilor, si noi sa plătim 50/50, iar restul poate sa ii rămâna lui, ca nu ma interesează nimic. Am platit ratele 50/50 doar 3 luni, iar mai apoi au inceput discutiile.. El imediat dupa divort si-a cumparat un apartament in alta parte.

Am reușit sa platesc din salariul meu micut ratele timp de 2 ani si jum. aprox., iar mai apoi nu am mai facut față cu cheltuielile, pentru ca el nu se ocupa deloc de copii, iar pensia alimentara imi dadea pana acum 2 luni 1000 lei pt toti (acum 1400, dupa muuuulte rugaminti, zile la rand ale copiilor) , 2 luni da, una nu, (astfel încât sa nu depaseasca termenul legal de 3 luni consecutive de neplată ) , si l-am înștiințat drept urmare. Din acel moment a mai platit el cateva luni, cu certuri, scandal, amenințări, m-a denigrat peste tot, inclusiv in fata copiilor.

De cateva luni, el nu a mai platit, iar eu efectiv nu am de unde, nu este rea vointa, nu vreau sa imi las copii pe drumuri, Doamne ferește,a vandut si apartamentul sau astfel incat banca sa nu ii puna sechestru pe acel imobil si si-a construit (fara sa ma înștiințeze macar) o casuta pe terenul pe care il detinem impreuna, el locuind acolo cu actuala sotie. Acum banca ma suna pe mine si ma ameninta cu executarea silita, iar eu mai am 4 credite de nevoi personale, tot din cauza ca nu mai faceam fata cheltuielilor. Ce ma sfatuiti sa fac? Va mulțumesc anticipat.”

Postat in data: 08 ian., 2024

Ce se poate intampla daca refuz sa mai platesc creditul din Germania?

„Bună.Am 6 ani de Germania căsătorit cu trei copii soția nu lucrează câștig minimu pe economie pana in 2300 euro cu o mașină în rate și doua bănci diferite una credit și una pe minus pana în 5000 de euro.

Ce se poate întâmpla dacă refuz să mai plătesc neavând bani necesari.Sunt conștient 100% ca nu are cum sa îmi pună proptire pe Tot salariu si de Schufa nu Ma interesează Deloc.”

Postat in data: 08 ian., 2024

Unde reclam IFN-urile, daca nu au respectat gradul de indatorare la credite?
bnr grad indatorare ifn

„Din motive medicale (care nu s-au rezolvat inca), in anul 2022 si 2023 am facut mai multe credite la IFN-uri iar acum sunt in situatia in care gradul de indatorare este cu mult peste 40%, chiar 100%!
Va rog sa ma sfatuiti ?
Sa fac cerere pentru anularea creditului acordat cu depasirea gradului de indatorare intrucat
s-a incalcat Regulamentul BNR nr.6/2018?
Am scris si BNR-ului dar raspunsul nu ma ajuta.
Ce alte sfaturi imi mai puteti oferi?

Va multumesc cu anticipatie pentru bunavointa!”

Postat in data: 07 ian., 2024

Unde gasesc codul de client pentru aplicatia YOU BRD?
nume utilizator aplicatie brd

„Am nevoie de codul de client pentru a ma conecta la aplicația you brd”

Postat in data: 07 ian., 2024

De ce nu functioneaza aplicatia YOU BRD cu noul numar de telefon?
nu functioneaza you brd

„Va rog mult daca ma puteti ajuta cu o problema.Sunt plecata pt 4 luni în Anglia si aplicația mea brd nu mai functiaza de 3 săptămâni.

Nu mai aveam nr vechi asa ca am pus unul nou, am primit mail ca e ok, s.a schimbat cel vechi cu cel nou dar dupa ce trec de face is si buletin tot imi zice ca nr nu e bun si eu nu am cum sa ajung la banca si facturile casei le platesc doar pe youbrd.

Am tot încercat sa ii contactez dar cand pun 3 sa fiu transferat la un operator imi zice ca nu am tastat nimic si inchid.Pe facebook, mail si pe pagina brd de pe google îmi trimit toti acelasi mesaj ca sa sun la ei.Cum sa sun daca îmi inchid apelul sau pe nr cu 0800 deja mi se inchide la început.

Mulțumesc mult pt eventualul răspuns”

Postat in data: 06 ian., 2024

Cum pot fi scos din Biroul de Credit de catre BRD?
BRD - reclamatie-cont-inactiv

As dori sa intreb si eu daca pot fi scos din Biroul de Credite de la BRD in care am fost introdus pentru neplata unor rate la un card de credit .

Mentionez ca la o perioada dupa ce am facut cardul ( aproximativ o jumatate de an) am pierdut numarul de telefon inregistrat la banca ( cartela fiind magnetizata) .

Mentionez la fel ca la solicitarea cardului am spus agentei ca eu nu sunt din acelasi oras , atunci fiind la facultate si sa imi treaca adresa de pe viza de flotant dar ea a zis ca se trece doar adresa din buletin .

Ca urmare eu neputand fiind anuntat pe telefon , sau la locul de munca, eu avand salariul la BRD , (pe email nu am fost informat ) doar prin plic de la BRD an ajuns sa fiu raportat la biroul de credite .

Credeti ca as putea solicita stergerea din Biroul de Credite deoarece nu am fost informat?

Multumesc.”

Postat in data: 05 ian., 2024