Ce fac daca mi s-a blocat cardul si nu mai pot plati rata la creditul auto?

„Buna ziua, am un credit la masina in valoare de 30.000 € si am platit cam un an insa dupa ceva timp am avut probleme la locul de munca si am fost dat afara , nu stiu germana nu stiu nimic habar n am ce sa fac, cardul de pe care mi ss tragea rata lunara a fost blocat si eu nu imi mai pot permite sa platesc, mentionez ca sunt in romania si masina in germania unde am locuit eu, si luna asta e prima in care nu pot platii rata, imi puteti spune cauzele va rog”

Este posibil ca blocarea cardului sa aiba legatura cu pierderea locului de munca, daca angajatorul din Germania v-a facut cardul si a transmis bancii ca nu mai sunteti angajat, desi acest lucru nu este nici corect, nici legal.

De aceea, pentru rezolvarea problemei, trebuie sa luati legatura cu banca la care aveti cardul, pentru a vedea de ce vi s-a blocat cardul, precum si cu banca de unde ati luat creditul, pentru a afla cum puteti plati rata, din alt cont.

Va rog sa reveniti cu raspunsurile primite de la banca din Germania, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

× 7 = 7