Ce inseamna limita de depozit (dépôt) de pe cardul Nickel?

plafoane-bani-depozit-card-nickel

Buna ziua, in mesajul primit de la Nickel cu situatia banilor de pe card imi apar limitele de bani pentru plati (paiement) de 1.500 de euro pe luna si retrageri de bani de la bancomat (retrait) de 800 de euro pe saptamana, dar imi apare si o limita de depozit, de 950 de euro, si nu stiu ce inseamna. Mi-au facut ei un depozit, din care pot sa scot bani? Ca eu nu stiu sa fi facut vreodata un depozit, pe card doar primesc salariul, fiind angajat in Franta. Multumesc

Limita de depozit (dépôt) de pe cardul Nickel, de 950 de euro, se refera la suma maxima pe care puteti sa o depuneti pe card, adica sa alimentati cu bani cardul, la un chiosc Tabac din Franta (bureau de tabac sau buraliste Nickel) la care se gasesc cardurile Nickel.

Asadar, nu este un depozit de bani pe care-i puteti retrage, cum ati crezut, ci este o limita pentru alimentarea cu bani a cardului la acele chioscuri.

Trebuie sa platiti un comision de 2% din suma depusa pentru alimentarea cardului la Tabac.

Alimentarea unui card Nickel se poate face si prin transfer bancar, caz in care nu exista comisioane sau plafoane privind valoarea sumelor depuse pe card. In schimb, exista un plafon de 10.000 de euro pentru sumele retrase de pe card.

Va rog sa reveniti la mine daca mai aveti probleme cu cardul Nickel.

17 raspunsuri la “Ce inseamna limita de depozit (dépôt) de pe cardul Nickel?

1. Oprea

Bună ziua. Va rog, am nevoie de câteva informații privind cardul Nikel!
      Din păcate nu mai am acces la aplicație și nici la nr de telefon pe care l am introdus când am realizat aplicația, decât la mail.
      Aveți idee ce trebuie sa fac sa pot avea acces la aplicație? Mulțumesc

1. Roman

Buna seara , am asa o intrebare , am scos prima data 300 eur ,pe data de 25.01.2022, si acuma pe data de 04.02.2022 vreau sa scot 300 eur si nu pot din ce cauza ma poate ajuta cineva , nu pot plati la magazin cu cardul ,oare ce poate sa fie , sunt in franta am cartela nichel????

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

S-ar putea sa fie din cauza limitei maxime (plafon) de utilizare numerar pe parcursul unei saptamani de pe cardul Nickel.

Plafonul standard de retragere a banilor de pe cardul Nickel este 300 de euro saptamanal, actualizat in fiecare zi de luni.

Plafonul poate fi majorat la 500 sau 800 de euro.

2. Teodor

Buna seara ! Pot deschide un cont nickel cu buletinul de romania in franta ? Daca da , pot depune pe el o suma de 2000 de euro bineinteles platind comisioanele aferente ? Multumesc

3. Moldovan

Daca in contul meu s-a depus mai mult de 1500 de euro ce se intampla cu restul banilor…fiind vorba de cardul nickel.

6 × = 36