Ce pot sa fac daca banca mi-a luat toata pensia pentru o datorie la descoperitul de cont?

Buna ziua ! Am un descoperit de cont si pe parcurs m-am imbolnavit si din salariat am devenit pensionar pe caz de boala . Ne mai putand plati 3 luni de zile banca a decis sa-mi faca 6 rate egale de cate 650 de lei fiecare dar problema este ca pensia mea este de doar 482 de lei si de doua luni banca mi-a luat toata pensia eu colaborand cu ei le-am dus acte doveditoare cu ce boala am decizie de pensie cu suma ce o primesc si am rugat sa mi se faca o analiza mai amanuntita si sa mi se prelungeasca termenul de plata si sa faca rata mai mica , tot sun la ei si mi se spune ca dosarul meu este in lucru nu mi se pare corect ca banca sa-mi retina toata pensia deoarece eu cu ce mai traiesc am si un copil de crescut, eu sub tratament acum se apropie iar pensia iar raman fara nici un venit ….. As dori sa va cer parerea ce ar trebui sa fac ? Din cate stiu nu ar avea voie sa-mi ia toti banii . Unde sa apelez ? Sau la cine sa apelez ?

Banca a comis un abuz in cazul dumneavoastra, daca v-a luat toata pensia, mai ales ca ati dus si acte care dovedesc ca aveti probleme de sanatate.

Chiar daca ati fi executata silit, banca nu va poate retine din pensie mai mult de o treime (33%), adica 160 de lei, conform prevederilor legale (Codul de procedura civila).

Dar cum dumneavoastra, din cate inteleg, nu sunteti executata silit, banca a decis sa va retina toata pensia in baza contractului de credit pe care l-ati incheiat, desi firesc ar fi sa nu va ia mai mult de o treime, cum se procedeaza in cazul executarii silite, pentru a va ramane si dumneavoastra bani de intretinere.

De aceea, va sfatuiesc sa adresati din nou bancii o cerere in scris pentru a plati maxim o treime din pensie sau mai mult, daca va permiteti, dar in niciun caz sa nu va ia toata pensia.

Va rog sa reveniti la mine daca nu primiti raspuns de la banca si daca doriti sa va ajut sa rezolvati problema, adresand si eu bancii o cerere in numele dumneavoastra.

9 × = 18