Ce se intampla daca nu pot inchide descoperitul de cont la o refinantare?

Ma puteti ajuta va rog cu un sfat intr-o problema? Am facut o refinantare la banca Raiffeisen pentru :
– credit BCR 77500 lei( inchis)
– card de cumparaturi Raiffeisen 13000(inchis)
– descoperire cont Banca Transilvania 10000 lei, acesta nu l-am inchis,am intrat in banii respectivi.Ordinul de plata a fost normal , nu conditionat.

Dupa 3 saptamani sunt contactat de angajata raiffeisen la care am aplicat pentru refinantare, sa ii aduc urgent adresa de inchidere descoperire de cont banca transilvania.
Nu pot inchide acum acel descoperit de cont.de luna aceasta mi-a facut si o marire de salariu.
Ce pot face in aceasta situatie?o sa-mi anuleze creditul?si ma executa silit?(asta insemnand sa imi puna proprire pe salariu 1/3?
Multumesc si scuze de deranj!

Sunteti obligata, conform contractului de credit, sa inchideti descoperitul de cont pe care l-ati refinantat la Raiffeisen.

Daca nu duceti la banca dovada inchiderii descoperitului de cont, Raiffeisen spune ca „poate solicita si actiona in directia recuperarii creditului acordat, daca nu sunt respectate conditiile legale si prevazute in contract.”

Solutia de rezolvare a problemei dumneavoastra nu este sa asteptati sa fiti executata silit, pentru ca asta inseamna costuri mai mari pentru dumneavoastra si complicatiile aferente popririi salariului si conturilor bancare.

Sfatul meu este sa faceti o cerere la Raiffeisen, in vederea gasirii unei solutii amiabile de solutionare a problemei, in vederea inchiderii descoperitului de cont de la Banca Transilvania si evitarea anularii refinantarii.

Banca ar trebui sa va propuna una sau mai multe solutii in acest sens.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la Raiffeisen, pentru a va ajuta sa rezolvati problema refinantarii.

9 raspunsuri la “Ce se intampla daca nu pot inchide descoperitul de cont la o refinantare?

1. fi

Multumesc pentru raspuns.Problema este ca doamna care mi-a facut dosarul de refinantare este pornita impotriva mea.Mi-a dat la dispozitie 2 zile ,insa nu a specificat ce se intampla daca nu duc acea adresa de inchidere cont. Am sunat la raiffeisen , din call center mi s-a spus ca nu se ajunge sa mi se anuleze refinantarea, ca as putea sa fiu lasata sa merg in continuare cu refinantarea si cu descoperitul de cont la BT. Ar trebui sa fac o cerere online pentru rezolvarea acestei probleme? Nu ar trebui sa fiu instiintata oficial de raiffeisen pentru respectiva adresa de inchidere cont?

Ba da, banca trebuie sa va instiinteze oficial cu privire la inchiderea descoperitului de cont la BT.

Cu toate acestea, sfatul meu este sa nu asteptati aceasta instiintare, pentru ca atunci s-ar putea sa fiti nevoit sa luati o decizie intr-un timp limitat, ci sa trimiteti dumneavoastra o cerere online, in care sa solicitati o solutie de rezolvare a problemei.

1. fi

Am trimis mail la raiffeisen,m-au indrumat sa sun la departsmentul colectare debite.Am sunat acolo iar acolo stupoare nu se ocupa ei,m-au indrumat catre agentiile raiffeisen.Am cerut solutii insa nimeni nimic.

Asa ca am sunat in call center,structura credite si asa am putut face o solicitare in privinta acelei adrese de inchidere,acum astept raspuns din partea departamentului abilitat. Nu stiu cum sa pun problema la sucursala unde am facut refinantarea,in special cu doamna care se ocupa de dosar.Nu stiu ce o sa faca impotriva mea.Maine fiind ultima zi cand ii pot aduce acea adresa de inchidere,daca nu trimite dosarul asa,fara respectiva adresa. Probabil este si ea trasa la raspundere ca nu are tot complet la dosar.

Sper sa ies cu bine din toata situatia aceasta si sa-mi fie mare invatare de minte pe viitor.Nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu acum,ce sentimente ma incearca stiind ca pot sjunge in postura de fii executat silit.
        Multumesc pentru sprijinul acordat!

1. fi

Se pare ca nu prea stiu de capul lor cei din call center,am vorbit cu operatorul respectiv, a inregistrat o solicitare, dar catre departament gresit. Sa incerc sa trimit si online ,poate am mai mult noroc.

Se poate considera instiintare ce mi-a trimis persoana de la raiffeisen ?am conversat cu ea prin mail-uri,pe adresa ei de raiffeisen. Trebuie sa primesc instiintare de la raiffeisen?

Da, ar trebui sa primiti o instiintare oficiala de la Raiffeisen. E-mailurile primite de la angajata bancii sunt cele aferente procedurii de lucru. Dar trimiteti si persoanei cu care discutati ceea ce trimiteti oficial la banca.

1. fi

Au mai fost cazuri de acest tip intalnite de d-voastra?ca de la o adresa de inchidere sa se declare scadent anticipat creditul? Am tot cautat pe internet si nu am gasit,doar cazuri cu faza premergatoare nu si cu rezolvarea problemei.

Daca banca imi da direct creditul anulat(scadent anticipat) fara sa ma notifice cu privire la acea adresa si fara sa ofere o solutie de rezolvare(conform ordonantei care specifica aceste aspecte inainte de a se da creditul scadent amticipat), se poate considera ilegal?

Fiecare caz are specificul lui, depinde si de prevederile din contractul de credit.

Intr-adevar, este ilegala declararea scadentei anticipate a creditului fara notificare si fara o solutie de rezolvare a problemei.

1. fi

Deci nu se poate considera notificare ,un simplu telefon. Astept sa vad ce se intampla in urma solicitarilor telefonice ,online pe site-ul lor si prin mail facute de mine. Daca nu primesc nimic,astept notificarea,altceva nu mai am ce face.

3 − = 2