Ce trebuie sa fac pentru amanarea ratei la banca BCR?

formular-amanare-rata-bcr

Ce trebuie sa fac pentru a cere amanarea ratei la banca BCR? Am sunat la ei, dar nu raspunde nimeni, intra robotul, n-am inteles pe ce site trebuie sa intru. Si pe ce perioada se poate amana? Pe trei luni, cum zice BCR, sau pe 9 luni, cum zice Guvernul? Va multumesc

Pentru amanarea ratei la banca BCR, procedura este urmatoarea: intrati pe site-ul BCR.ro, la urmatorul link: https://www.bcr.ro/ro/persoane-fizice/credite/amana-rata (vezi foto)

Aici va trebui sa completati un formular pentru amanarea ratelor, cu datele personale si datele de contact, pe care-l trimiteti de pe site la BCR, urmand ca banca sa va contacteze pentru a va confirma primierea cererii si inregistrarea acesteia.

In privinta periodei de amanare, in prezent BCR a stabilit trei luni, insa dupa ce Guvernul va adopta ordonanta de urgenta pentru amanarea ratelor, le veti putea amana pe un termen de pana la 9 luni.

Termenul exact il veti stabili ulterior cu banca, dar mai intai trebuie sa trimiteti cererea, prin formularul de pe site.

Daca nu reusiti sa completati formularul sau daca nu primiti confirmarea de la BCR, reveniti la mine, pentru a va ajuta eu.

20 raspunsuri la “Ce trebuie sa fac pentru amanarea ratei la banca BCR?

1. Teacă

Buna ziua , am facut o cerere online de amanare 3 luni a ratelor la bancă pe data de 10-06-2020 iar pe data de 19-06-2020 Am fost sunat si intrebat daca continuam procedura de amanare , am spus că da si mi-a spus că o sa primesc un mesaj sau un mai-l cu graficul ratelor , dar nu am primit nimic … Ma puteti ajuta cu un raspuns ?

2. Silviu Tatulea

De fiecare data cand apelez numarul 0800.801.227 imi spune ca este ocupat si apoi se inchide, iar pe site am facut cererea de aproximativ o saptamana si nu am primit mesaj nici macar ca o sa se uite peste ea.

3. Victor

Buna ziua,va rog sa imi spuneti daca aman rata unui credit de consum conform OUG37/2020 pe 6 luni de exemplu si daca situatia mea financiara se rezolva intre timp,pot stopa amanarea ratel fara alte costuri sa incep plata ratei din momentul acela? Ce dezavantaje pot fii?

4. Corina

Buna
    Tocmai am fost sunata de la BCR, si mi s-a comunicat ca la creditele ipotecare nu se amana ratele in baza ordonantei de urgenta, deoarece nu au pe platforma online astfel de formular, iar la ei la banca nu mai pot fi primita numai dupa ce se termina aceasta perioada de urgenta iar daca totusi si la terminarea acestei perioade doresc aminare atunci sa vin la ei. Asa mi s-a explicat. Dar sa nu uit sa achit ratele la zi. Exista asa ceva ca noi ce i cu credite ipotecare sa nu putem accesa acest ajutor?

5. Geo Barad

Am un credit de nevoi personale la BCR. Sunt afectat și direct și indirect de covid și doresc o amânare de opt luni. Am de partea mea și OUG 37/2020 și legea amânării ratelor 03.04.2020 votate de Senat și camera deputaților. Cu toate acestea nu pot contacta BCR deoarece site-ul web BCR amână rata nu s a updatat pentru aceste legi. Ce mă fac și ce ne facem cu inteligent George? La software Windows ne updatam. BCR ul cea mai mare populară banca nu se updateaza? Având voie o singura dată sa solicit opt luni amânare, nu mă arunc la cele trei luni teoretic oferite. Ce soluții îmi dați?

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Stimata domnule Geo Barad, Site-ul BCR a fost actualizat intre timp, conform prevederilor OUG 37. Pentru amanarea ratelor la BCR, trebuie sa sunati la telefon *2227 (0800.801.227) sau sa intrati pe site-ul BCR.ro si sa completati formularul de amanare a ratelor, al acest link: https://www.bcr.ro/ro/persoane-fizice/credite/amana-rata. Daca nu primiti raspuns sau aveti alte probleme, sunati-ma la 0723292899, sa va ajut.

8 × 7 =