Credius imi cere inapoi 350 de milioane pentru un credit de doar 2.000 de lei. Este legal?

credius contact

Ma poate ajuta și pe mine cineva cu mafioți ăștia de la credius, am luat în 2019, 2000 de lei de la credius am plătit câteva luni după am avut câteva probleme și nu am mai putut sa lucrez acum mi sa facut poprire din salariu aici unde lucrez îmi opresc 33 la suta din salariu undeva la 1000 de lei mia venit la locul de munca o hârtie unde îmi spune ca am de plătit 220 de milioane plus 130 de milioane cheltuieli de judecata cum este posibil oamenii buni

Pentru 2000 de lei sa dau 350 de milioane înapoi ajutați-mă va rog ce pot face

Suma pe care Credius v-o cere inapoi, prin poprirea salariului, de 350 de milioane (35.000 de lei), este foarte mare, de 17 ori mai mult decat creditul luat in 2019, de 2.000 de lei.

Cum s-a ajuns la aceasta suma atat de mare? este intrebarea la care trebuie sa raspunda Credius.

De aceea, sfatul meu este sa trimiteti la Credius o reclamatie, prin e-mail, la adresa salut@credius.ro, in care sa solicitati explicatii pentru valoarea foarte ridicata a datoriei si cum a fost calculata.

Este posibil ca datoria aceasta ridicata sa fie cauzata de dobanzile penalizatoare aplicate de Credius pentru restantele aferente creditului.

Insa conform legii privind contractele de credit (OUG 50/2010) „cuantumul dobânzilor penalizatoare nu trebuie să depășească principalul restant.”

De exemplu, daca dumneavoastra ati avut o restanta de 2.000 de lei, dobanzile penalizatoare nu pot fi mai mari de 2.000 de lei, ceea ce inseamna ca datoria totala nu poate depasi 4.000 de lei, fara cheltuielile de executare silita. De aici pana la datoria de 35.000 de lei solicitata de Credius e o diferenta foarte mare.

Conform OUG 50/2010 privind contractele de credit, dobanda penalizatoare poate fi cu cel mult 3 puncte mai mare fata de dobanda creditului, iar dupa declararea scadentei anticipate a creditului, dobanda penalizatoare poate fi cu maxim 2 puncte procentuale peste dobanda creditului.

Pe parcursul executarii silite prin poprire, este interzis de lege sa se perceapa dobanzi si penalitati.

Iata prevederile privind dobanzile penalizatoare din Ordonanta de Urgenta a Guvernului (OUG) nr. 50 din 2010 privind contractele de credit oferite consumatorilor:

• Rata dobânzii penalizatoare se calculează pe bază de procent fix ce nu poate fi mai mare de trei puncte procentuale, care se adaugă la rata dobânzii curente și se aplică la principalul restant.
  • După declararea scadenței anticipate, se poate percepe doar o dobândă penalizatoare, calculată pe bază de procent fix și care ce nu poate fi mai mare de două puncte procentuale, care se adaugă la rata dobânzii prevăzute în contract.
  • În toate cazurile, cuantumul dobânzilor penalizatoare nu trebuie să depășească principalul restant.
  • Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea dobânzilor și a dobânzilor penalizatoare.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatie primit de la Credius, pentru a va ajuta sa rezolvat problema executarii silite.

7 − = 2