clair capital merricksinvest teapa

„Cum imi recuperez banii de pe platforma de tranzactii clair capital?”

Aceasta firma, Clair Capital, cu platforma de investitii Merricksinvest.cc, nu este autorizata de Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), ceea ce inseamna ca nu aveti dreptul sa fiti despagubit, daca va pierdeti banii:

Entitatea SMART OASIS LLC (CLAIR CAPITAL LTD – https://clair.capital/, MERRICKS INVEST – https://merricksinvest.cc) nu este autorizată de Autoritatea de Supraveghere Financiară să presteze servicii și activități de investiții conform prevederilor Legii nr. 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare.

Data actualizării: 09-februarie-23; Data publicării: 10-octombrie-22″

ASF

Merricks Invest se afla din luna octombrie 2022 pe lista ASF, cu site-urile si firmele neautoritate in care nu este recomandabil sa va investiti banii.

La acea data, platforma Merricksinvest.cc era detinuta de Smart Oasis LLC, conform informatiilor ASF:

SMART OASIS LLC (MERRICKS INVEST – https://merricksinvest.cc)

Entitatea SMART OASIS LLC (MERRICKS INVEST – https://merricksinvest.cc) nu este autorizată de Autoritatea de Supraveghere Financiară să presteze servicii și activități de investiții conform prevederilor Legii nr. 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare.

Data publicării: 10-octombrie-22

ASF

Acum, Merricks Invest este detinuta de o alta firma, Clair Capital, conform listei actualizate cu entitatile nesupravegheate, de pe site-ul ASF.

Atentie la firmele de investitii straine, necunoscute!

Nu va sfatuiesc sa va investiti banii in site-uri necunoscute, care nu va ofera incredere si siguranta, mai ales cand este vorba de crypto (bitcoin) sau NFT, care sunt foarte riscante.

Si mai ales nu va sfatuiesc sa alegeti site-uri care nu sunt specializate in investitii financiare si implicit nu sunt autorizate de institutiile competente, precum Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), cum sunt firmele de brokeraj (Tradeville, Admiral Markets, BT Capital Advisers, Prime Transactions etc.)

Conform informatiilor publicate de ASF (vezi foto mai jos), un semnal de alarma in cazul unui site de investitii este „lipsa prezentei fizice a entitatii”.

„Lipsa modalitatii de compensare a investitorilor” este un alt semnal de alarma pe care il putem identifica pe un site de investitii.

Avertisment ASF firme neautorizate

Sfatul ASF:

„Într-o astfel de situație, vă adresăm rugămintea de a contacta rapid Serviciul Monitorizare Activități Neautorizate și Petiții din cadrul Direcției Generale a S.I.I.F., utilizând Formularul tip II și adresa de e-mail Entitati.Neautorizate@asfromania.ro.
Dacă, după verificările recomandate anterior, nu ați obținut informații clare și complete privind entitatea care v-a contactat sau pe care intenționați sa o contactați, nu vă grăbiți să investiți bani prin acea platformă de tranzacționare online. Dacă totul sună prea bine ca să fie adevărat, probabil că vă aflați în fata unei înșelătorii (”Investment scams”)!

A.S.F. menționează că utilizarea unei entității neautorizate, nu vă da dreptul la despăgubiri prin Sistemul/Fondul de Compensare din România, așa că este puțin probabil să vă recuperați o parte din bani dacă lucrurile merg prost.” (Sursa: ASFRomania.ro)

Blocarea banilor in blockchain, o incercare de inselaciune

Daca vi s-a spus ca banii sunt blocati in blockchain este o tentativa de inselaciune, iar sfatul meu este sa nu mai platiti niciun ban, daca vi se promite deblocarea banilor, in schimbul unor taxe sau a unui avans.

Este o schema de frauda financiara clasica: iti dam bani, daca ne platesti mai intai o taxa sau un avans.

Sfatul meu: nu mai investiti niciun ban si raportati aceasta tentativa de frauda financiara la Politie, prin completarea unei plangeri online, pe site-ul Politiei Romane, la acest link:  https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Trimiteti o reclamatie si la ASF, la adresa de email: Entitati.Neautorizate@asfromania.ro

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite de la ASF si de la Politie.

17 raspunsuri la “Cum imi recuperez banii de pe platforma de tranzactii Clair Capital – merricksinvest.cc?

1. Aurica

Eu am făcut reclamație la poliție pe petiții trebuie sa fac și la ASF eu nu știam despre aceasta va rog sa îmi răspundeți dacă trebuie ??

1. Ioan

Da trebuie facut reclamatie si la cei de la ASF.Cred ca ar fii bine ca cei care au fost inselati de acesti nenorociti sa facem o plangere in grup .Nu cred ca nu exista o posibilitate sa ajunga in puscarie nenorociti ,toti fondatori acestor siteuri Binance,Bitcoin,Coinbase si Clair capital totii lucreaza impreuna

2. Korda Arpad

Vad ca e proaspat acest topic. Am facut si eu gresala de a lasa in aplicatia lor numarul meu de tel. Dupa ce am vazut ca e o porcarie, le am si dezinstalat aplicatia. Tot la 2 zile ma suna cineva, de pe mai multe numere de telefoane, „In legatura cu contul meu deschis la ei” Dupa ce le spun ca nu am cont, doar un numar de telefon lasat, nu ma intereseaza oferta lor si ca nu mai vreau sa fiu contactat, devin destul de nervosi si agresivi verbali. Le am promis ca le fac reclematie, in caz ca nu inceteza de a ma deranja cu telefoanele lor, au zis ca nu se sperie de reclamatiile mele 🙂

3. Naghi Valentina

Buna, știți cumva dacă sunt persoane care au reușit sa își recupereze măcar o parte din banii investiți în aceasta companie frauduloasa?
    Am avea vreo șansă dacă trimitem formularul la ASF si facem plângere la politie?

4. re

Nici nu stiu cum sa va multumesc. Sunteti un om deosebit si cu o inima mare. Dumnezeu sa va binecuvânteze ca faceti bine oamenilor. Va mulțumesc din suflet pentru ajutor si timpul acordat. Am sa fac plangere la politie si va tin la curent.

1. re

Am trimis petitia cu succes. Le am dat numarul de contact al managerului expert financiar ca vad ca este activ sa mai insele si alti oameni iar mie nu mi raspunde.

Sfatul meu este sa nu mai incercati sa-l contactati pe acel asa-zis expert financiar, pentru ca este in zadar, dat fiind ca este de fapt un hot. Mai bine va concentrati pe prinderea lui, cu ajutorul politiei, pentru a va putea recupera banii.

1. re

Mulțumesc din suflet ca imi raspundeti asa de repede. Am scris petitia si la politie si la Asociația de Supraveghere Financiara. Va tin la curent cu totul. Dumnezeu sa va binecuvânteze! Multumesc frumos pentru răspuns și pentru timpul acordat.

2. Aurica

Va rog frumos sa îmi Spune-ți la ce companie ați fost înșelați și cu ce expert financiar pentru ca și eu am foat și vreau sa stiu dacă e aceeași persoana

Nici nu conteaza numele companiei sau a expertului financiar, pentru ca toate sunt nume false. Cand auziti de brokeri sau experti financiari, sa stiti ca de fapt sunt niste hoti.

6 + 2 =