Cum pot deschide un cont la o banca din Franta?

Fiica mea este elevă la Liceul Francez şi intenţionează să aplice pentru o facultate în Franţa. Pentrum acest demers are nevoie de un cont dechis la o bancă din Franţa. Cum putem deschide un cont (chiar NICKEL) în Franţa în conduiţiile în care nu suntem rezidenţi în aceasta ţară, iar fiica mea nu are încă 18 ani? Este obligatorie deplasarea în Franţa pentru a-l putea deschide sau se poate şi online?

Un cetatean din Uniunea Europeana (UE) are dreptul sa deschida un cont bancar (denumit in limbaj de specialitate „cont de plati cu servicii de baza” in orice tara din UE, indiferent de tara sa de resedinta.

De exemplu, daca locuiti in Romania, va puteti deschide un cont si la o banca din Franta.

„Nicio bancă nu vă poate respinge cererea doar pe motiv că nu locuiți în țara în care se află sediul băncii”, precizeaza Comisia Europeana. (vezi mai jos detalii)

Legea care da dreptul cetatenilor europeni sa-si deschida un cont in orice tara din UE este Directiva 2014/92/UE privind comparabilitatea comisioanelor aferente conturilor de plăți, schimbarea conturilor de plăți și accesul la conturile de plăți cu servicii de bază. (vezi aici Directiva)

M-am interesat pentru dumneavoastra daca si cum se poate deschide un cont la banca franceza Societe Generale, care detine in Romania banca BRD.

Astfel, conform Conditiilor Generale de afaceri ale Societe Generale, „poate beneficia de un cont si servicii de baza orice persoana fizica rezidenta legal intr-un stat membru al Uniunii Europene.”

Se mai precizeaza ca daca banca refuza deschiderea unui cont, persoana se poate adresa la Banca Frantei (banca nationala a Frantei), care va desemna o banca la care persoana poate deschide un cont.

Pe de alta parte, deschiderea online a unui cont la Societe Generale se poate face doar de catre persoanele inregistrate fiscal in Franta, ceea ce inseamna ca va trebui sa mergeti la o banca din Franta pentru deschiderea contului.

In privinta contului Nickel, acesta se poate deschide si online, insa conditia este sa aveti o adresa postala in Franta. (vedeti aici conditiile).

Sfatul meu este ca inainte sa mergeti in Franta, sa luati legatura cu mai multe banci franceze si sa intrebati in ce conditii puteti deschide un cont.

Iata adresele de internet ale Credit Agricole, Societe Generale, BNP Paribas, La Banque Postale.

Iata informatiile existente pe site-ul Uniunii Europene:

Dreptul la un cont bancar cu servicii de bază

Doriți să vă deschideți un cont bancar în țara dumneavoastră de origine sau în altă țară din UE(În acest caz, cele 28 de state membre ale UE)?
Dacă sunteți rezident legal într-o țară a UE, aveți dreptul să vă deschideți un „cont de plăți cu servicii de bază”. Nicio bancă nu vă poate respinge cererea doar pe motiv că nu locuiți în țara în care se află sediul băncii.

Situațiile în care băncile vă pot respinge cererea de deschidere a unui cont de plăți cu servicii de bază

Banca poate refuza să vă deschidă un cont dacă nu respectați normele UE privind spălarea de bani și finanțarea terorismului .

În unele țări din UE, vi se poate respinge cererea de deschidere a unui cont bancar cu servicii de bază dacă aveți deja un cont similar la o altă bancă din aceeași țară.

Dacă solicitați deschiderea unui cont de plăți cu servicii de bază în altă țară decât cea în care locuiți, vi se poate cere să demonstrați că aveți un interes real pentru a face acest lucru – de exemplu, locuiți într-o țară, dar lucrați în alta.

Caracteristicile unui cont cu servicii de bază

Cu ajutorul unui cont de plăți cu servicii de bază puteți efectua tranzacții standard de zi cu zi, cum ar fi:

• depuneri
  • retrageri de numerar
  • primirea și efectuarea de plăți (de exemplu, debitări directe sau cumpărături cu cardul).
  • Odată cu deschiderea contului trebuie să primiți și un card de plăți cu care veți putea să retrageți numerar și să faceți cumpărături, on-line și în magazine.

În funcție de disponibilitate, banca ar trebui să vă ofere, de asemenea, acces la servicii bancare on-line asociate contului dumneavoastră. Ea nu este obligată însă să vă acorde o descoperire de cont sau o facilitate de credit.

În unele țări, băncile pot percepe un comision anual pentru conturile de plăți cu servicii de bază. Comisionul ar trebui să se încadreze în limite rezonabile.

Caz real

Puteți avea un cont într-o țară a UE, chiar dacă nu locuiți acolo
Sándor locuiește în Ungaria și a început să lucreze pentru o companie din Slovenia. La un moment dat și-a dat seama că, pe lângă contul bancar din Ungaria, ar vrea să aibă un cont și în Slovenia, pentru plățile curente.

Sándor a găsit o bancă slovenă în apropierea locului său de muncă și i-a solicitat să-i deschidă un cont cu servicii de bază. Banca i-a acceptat cererea, chiar dacă nu locuia în Slovenia.

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa deschideti contul.

4 raspunsuri la “Cum pot deschide un cont la o banca din Franta?

1. Topa Ioan

fata mea, studenta la Sorbona, crea sa-si deschida un cont la Societe Genrale, dar intrucat este chiriasa, nu proporietara, este conditionata de incheierea unei asigurar pentru locuinta.
    Avand in vedere cel descrise de Dvs, mie mi se pare abuziva aceasta clauza, va rog daca aveti cunostinta de vreo lege care impune acest lucru m-ar ajuta mult.
    IOan

2. Logigan Cristin

Am trimis la SOCIETE GENERALE, director Frederic Ouedea peste 400euro pentru anprumut de 3000euro ce fac acum, banca nu este serioasă. Doresc banii mei anapoi minus comisionul de trimitere a banilor mei. Aștept răspuns

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Probabil ca ati fost inselat de cineva care si-a arogat o falsa identitate.

Trebuie sa stiti ca nici Societe Generale nici o alta banca nu va cer sa le trimiteti bani pentru a primi un imprumut.

Trimiteti-mi mai multe amanunte la tel. 0723292899, pentru a clarifica problema.

5 × 9 =