Cum pot fi scos din Biroul de Credit de Oney Bank?

Am aflat recent ca sunt inregistrat la biroul de credit de catre Oney Bank pt un credit acordat in 2021. Datoria ramasa (2 rate) a fost ulterior cesionata catre o alta institutie iar ei nu stiu sa imi comunice catre cine.

Mentionez ca pana in prezent nu am primit nici o notificare de la Oney sau alta institutie pt plata restantei si in ciuda multiplelor incercari de a afla catre cine am de platit aceasta restanta nu am reusit sa aflu. Am dovezi in scris in acest sens.

Ma puteti ajuta cu o cerere catre Oney pt a fi scos de la biroul de credit?”

Sunt doua probleme cu Oney Bank, conform celor spune de dumneavoastra:

1. Daca nu ati fost notificat cu privire la cesiunea creditului, Oney Bank a incalcat legea. „Cesiunea se notifică de către cedent consumatorului, în termen de 10 zile calendaristice de la încheierea contractului de cesiune, prin scrisoare recomandată cu confirmare de primire”, conform OUG 50/2010. (vezi aici prevederile legale privind cesiunea)

In consecinta, trebuie sa faceti o reclamatie la Oney Bank in care sa va plangeti de faptul ca nu ati fost notificat cu privire la cesiunea, ceea ce inseamna ca puteti cere anularea acesteia.

2. Daca nu ati fost notificat de Oney Bank despre raportarea la Biroul de Credit, cu cel putin 15 zile inainte, puteti cere stergerea din aceasta baza de date, conform normelor dupa care functioneaza Biroul de Credit.

Puteti face o cerere in acest sens la Oney Bank, motivand ca nu ati fost informat in prealabil.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsuile primite de la Oney Bank.

+ 1 = 7