Cum pot inchide dosarul la firma de recuperare datorii Kredyt Inkaso?

kredyt-inkaso

Bună ziua, am un dosar la aceasta firma de recuperare Kredyt Inkaso si doresc să găsesc o variantă pt a o inchide. Din păcate ei nu sunt foarte receptivi si sumele pe care mi le cer sunt foarte mari si nu mi le pot permite. Mă puteți ajuta in vreun fel? Mulțumesc anticipat

Firma de recuperare creante Kredyt Inkaso mi-a transmis ca exista posibilitatea unei intelegeri cu datornicii, pentru gasirea unei solutii amiabile de plata in rate a datoriei, in vederea inchiderii dosarului.

“Kredyt Inkaso solicita clientului sa reia, fara intarziere, colaborarea cu consilierul dosarului sau din cadrul Kredyt Inkaso, deoarece suma de avans se poate micsora in baza unor motive fondate. Refuzul categoric sau nerespectarea solutiei amiabile propuse in cazul de fata, angajamentul de plata cu rate lunare, conduce la demararea actiunilor juridice”, mi-au raspuns oficialii firmei.

Cu alte cuvinte, puteti sa contactati reprezentantii Kredyt Inkaso pentru a stabili o suma lunara pe care o puteti plati pentru achitarea datoriei.

Va sfatuiesc sa cereti si o situatie a datoriei si modul de calcul al acesteia, pentru a vedea daca nu cumva este mai mare decat ar trebui, de exemplu, prin aplicarea unor dobanzi de penalizare interzise de lege.

In cazul in care Kredyt Inkaso decide sa va dea in judecata, poate obtine o decizie de executare silita prin poprirea salariului, caz in care vi se va retine o treime din salariu in fiecare luna. De asemenea, va trebui sa platiti si costurile cu executorul judecatoresc, care sunt destul de mari.

De aceea, sfatul meu este sa trimiteti o reclamatie la Kredyt Inkaso, la adresa  colectare@kredytinkaso.ro, in care sa le cereti explicatii pentru modul de calcul al sumelor mari pe care vi le solicita sa le platiti.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatie primit de la Kredyt Inkaso.

+ 7 = 10