Cum pot sa recuperez banii investiti in criptomonede?

„Buna ziua am și eu o problema am fac abordat zile de cineva pe Facebook pentru o obține un profit imens , am primit un link pe telegram,dar se pare că este o înșelătorie am investit in criptomonede 3000 de euro , s-ar mai putea recupera suma de bani investita.”

Cu siguranta ca este vorba de o inselatorie in cazul dumneavoastra, intrucat este vorba de o metoda des intalnita in astfel de cazuri.

Reteta inselatoriei cu criptomonede este urmatoarea: oamenii sunt abordati pe retelele sociale (Facebook, Whatsapp, Telegram etc.) de asa-zisi consultanti financiari sau brokeri, de fapt sunt niste escroci care se erijeaza in reprezentanti ai unor platforme de investitii cunoscute in domeniul criptomonedelor sau a investitiilor financiare, precum Blockchain sau Coinbase.

Escrocii reusesc sa atraga atentia oamenilor promitandu-le castiguri foarte mari, intr-un timp scurt, ceea ce este imposibil.

Acestia trimit linkuri catre site-uri care emita platforme de investitii in criptomonede, unde oamenilor le sunt furate datele personale sau chiar cele ale cardurilor, sau pur si simplu sunt pacaliti sa faca transferuri de bani care ajung in conturile personale ale hotilor, nu in portofelele electronice de criptomonede.

In astfel de cazuri, singura solutie pentru recuperarea banilor este printr-o plangere la Politie, pentru infractiunea de inselaciune, prin completarea formularului online de la acest link: https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

De asemenea, trebuie sa faceti o reclamatie si la banca prin care ati facut transferurile pentru cumpararea de criptomonede.

Va rog sa reveniti cu raspunsurile primite de la Politie si de la banca, pentru a va ajuta sa rezolvati problema inselatoriei cu criptomonede.

5 raspunsuri la “Cum pot sa recuperez banii investiti in criptomonede?

1. Cosita mioara

Am patit si eu am facut plangere la banca si astept raspuns
    E vorba de revolut
    Dar ei nu vede unde sau dus bani noi suntem oameni de rand
    Pe factura de usdt apare numele meu dar nu am luat nici un ban
    As vre sa fac aceasta reclamatie la stiri sa vada ce banca e asta revolut
    Reclama am luat dupa aplicatia revolut am zis ca sunt serosi
    Mau sunat cu nr +44 7418358700 si sub nr aparea regatul unit
    Pe factura de usdt apare numele meu si o sagata asiturare

Sfatul meu este sa faceti o reclamatie la banca unde aveti cardul, pentru recuperarea banilor, apoi reveniti la mine cu raspunsul primit de la banca.

De asemenea, reveniti cu raspunsul primit de la Politie privind stadiul anchetei in cazul inselatoriei cu investitia in criptomonede.

− 4 = 0