In cat timp imi poate gasi ANAF noul cont deschis la banca?

As avea nevoie de un răspuns.. Eu am proprire pe contul Raiffeisen și între timp mi am făcut un cont pe banca Transilvania pentru a mi putea ridica salariu. As dori sa știu în cât timp ma vor putea găsi cei de la Anaf pentru contul nou făcut? as dori un răspuns

Din luna ianuarie 2021, atat bancile, cat si alte institutii financiare care deschid carduri si conturi, cum ar fi Revolut, sunt obligate prin lege sa raporteze zilnic la ANAF numele celor care-si deschid sau inchid conturi bancare, in vederea verificarii legalitatii platilor prin intermediul acestora, in vederea prevenirii spalarii banilor si terorismului sau pentru instituirea executarilor silite prin poprire.

Este vorba de „Registrul central electronic pentru conturi bancare și conturi de plăți identificate prin IBAN„, la care bancile si alti emitenti de moneda electronica inregistreaza detinatorii de conturi.

Asadar, teoretic, ANAF va poate gasi noul cont deschis la Banca Transilvania chiar in aceeasi zi.

Reveniti va rog la mine daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei.

8 × = 56