In cat timp intra banii din contul ING in contul Banca Transilvania?

ing credit robor ircc

Cineva mi-a transferat la ora 01:00 dimineața după contul lui personal ING de lei pe contul meu Banca Transilvania tot de lei, dar banii nu au intrat nici până la ora aceasta, este ceva normal? Mulțumesc

In mod normal, banii transferati din contul ING ar fi trebuit sa intre in contul dumneavoastra de la Banca Transilvania pe parcursul zilei de astazi, daca au fost pusi de dimineata.

Insa conform regulilor publicate de ING, este posibil ca transferul sa dureze inca o zi, adica banii sa intre abia maine.

Iata precizarile ING cu privire la transferurile interbancare in lei (RON):

„Toate platile in RON efectuate catre beneficiari cu conturi in alte banci aprobate de catre client in zilele lucratoare pana in ora 18:00 vor fi evidentiate pe extrasul de cont in aceeasi zi, banii ajungand la banca beneficiarului fie in aceeasi zi, fie in urmatoarea zi lucratoare, in functie de ora limita de procesare a platilor prin Transfond-Sent (in prezent 15:25), respectiv BNR-Regis (in prezent 16:00).

Platile efectuate intr-o zi lucratoare dupa ora 18:00 sau in zile nelucratoare vor fi evidentiate pe extrasul de cont si executate de catre banca in urmatoarea zi lucratoare.

Intre momentul primirii ordinului de plata de catre banca si transmiterea acestuia catre banca beneficiarului prin Transfond-Sent, respectiv BNR-Regis poate exista un interval de maxim 30 minute necesar procesarii interne a instructiunii clientului.”

ING Bank

Daca transferul ar fi fost de tip instant, banii ar fi ajuns in cateva minute, insa la ING nu se pot face plati instant, ca la Banca Transilvania.

Asadar, sfatul meu este sa mai asteptati pana maine, pentru a vedea daca va intra banii in cont, iar daca nu, trebuie sa luati legatura cu banca, pentru a vedea daca este vreo problema cu transferul de bani.

Va rog sa reveniti la mine, pentru a-mi spune daca ati rezolvat problema transferului de bani sau aveti nevoie de ajutorul meu.

2 + = 7