lion trust platforma

Bună ziua am investit pe platforma de tranzacționare se numește trust trade care
face parte din Lion investment group nu are aplicație pentru tranzacționare este pe web (web trader).

toate bune și frumoase am făcut un profit frumos și am retras 10.000 $ după aceea am fost sunat de la Blockchain com că bani au fost blocați la ei și eu trebuie sa depun 15% din suma pe care am retras .Ce trebuie să fac ?
Vă mulțumesc

Blocarea banilor in Blockchain.com este o incercare de inselaciune, prin care hotii incearca sa va determine sa le trimiteti bani fara justificare.

Deci nu le trimiteti niciun ban si cereti-le sa va restituie sumele investite pana acum, fara sa achitati vreun procent din suma retrasa.

Este o schema de frauda financiara clasica: iti promitem deblocarea banilor, daca ne platesti mai intai o taxa sau un avans.

Acest document cu Blockhain.com pe care l-ati primit este un fals, menit a va convinge sa le trimiteti bani.

blockchain.com teapa
blockchain.com teapa

Blockchain.com este o alta platforma de investitii in criptomonede si nu are nicio legatura cu cea in care ati investit dumneavoastra.

De altfel, platforma in care ati investit dumneavoastra, Itrust.trade sau trustlion.pro, s-ar putea sa nu fie una de incredere.

„Entitatea Rame Partners LLC (TRUST LION – https://trustlion.pro) nu este autorizată de Autoritatea de Supraveghere Financiară să presteze servicii și activități de investiții conform prevederilor Legii nr. 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare”, conform listei cu entitatile de investitii neautorizate, publicata de ASF.

Sfatul meu: nu mai investiti niciun ban si raportati aceasta tentativa de frauda financiara la Politie, prin completarea unei plangeri online, pe site-ul Politiei Romane, la acest link:  https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Atentie la firmele de investitii straine, necunoscute!

Nu va sfatuiesc sa va investiti banii in site-uri necunoscute, care nu va ofera incredere si siguranta, mai ales cand este vorba de criptomonede (bitcoin) sau NFT, care sunt foarte riscante.

Si mai ales nu va sfatuiesc sa alegeti site-uri care nu sunt specializate in investitii financiare si implicit nu sunt autorizate de institutiile competente, precum Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), cum sunt firmele de brokeraj (Tradeville, Admiral Markets, BT Capital Advisers, Prime Transactions etc.)

Conform informatiilor publicate de ASF (vezi foto mai jos), un semnal de alarma in cazul unui site de investitii este „lipsa prezentei fizice a entitatii”.

„Lipsa modalitatii de compensare a investitorilor” este un alt semnal de alarma pe care il putem identifica pe un site de investitii.

Avertisment ASF firme neautorizate

Sfatul ASF:

„Într-o astfel de situație, vă adresăm rugămintea de a contacta rapid Serviciul Monitorizare Activități Neautorizate și Petiții din cadrul Direcției Generale a S.I.I.F., utilizând Formularul tip II și adresa de e-mail Entitati.Neautorizate@asfromania.ro.
Dacă, după verificările recomandate anterior, nu ați obținut informații clare și complete privind entitatea care v-a contactat sau pe care intenționați sa o contactați, nu vă grăbiți să investiți bani prin acea platformă de tranzacționare online. Dacă totul sună prea bine ca să fie adevărat, probabil că vă aflați în fata unei înșelătorii (”Investment scams”)!

A.S.F. menționează că utilizarea unei entității neautorizate, nu vă da dreptul la despăgubiri prin Sistemul/Fondul de Compensare din România, așa că este puțin probabil să vă recuperați o parte din bani dacă lucrurile merg prost.” (Sursa: ASFRomania.ro)

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsurile primite la reclamatiile trimise la ASF si Politie.

3 raspunsuri la “Nu pot sa retrag banii investiti in criptomonede, sunt blocati in Blockchain. Ce trebuie sa fac?

1. Berendi Irina

ltrust trade lion teapa

toate bune și frumoase am făcut un profit frumos și trebuia sa retrag 50000 $ după aceea am fost sunat de la Blockchain com că bani au fost blocați la ei și eu trebuie sa depun 10% adică 5000 ca sa facă deblocare și asta amfacut pe urma iarăși a cerut ca nu am făcut transferul bine da numai am făcut Tranzacție adică astăzi trebuia sa fac.Ce trebuie să fac mâine parte?

teapa bitcoin

„Entitatea Rame Partners LLC (TRUST LION – https://trustlion.pro) nu este autorizată de Autoritatea de Supraveghere Financiară să presteze servicii și activități de investiții conform prevederilor Legii nr. 126/2018 privind pieţele de instrumente financiare”, conform listei cu entitatile de investitii neautorizate, publicata de ASF.

Sfatul meu: nu mai investiti niciun ban si raportati aceasta tentativa de frauda financiara la Politie, prin completarea unei plangeri online, pe site-ul Politiei Romane, la acest link: https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online.

Atentie la firmele de investitii straine, necunoscute!

Si mai ales nu va sfatuiesc sa alegeti site-uri care nu sunt specializate in investitii financiare si implicit nu sunt autorizate de institutiile competente, precum Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), cum sunt firmele de brokeraj (Tradeville, Admiral Markets, BT Capital Advisers, Prime Transactions etc.)

Avertisment ASF firme neautorizate

Sfatul ASF:

„Într-o astfel de situație, vă adresăm rugămintea de a contacta rapid Serviciul Monitorizare Activități Neautorizate și Petiții din cadrul Direcției Generale a S.I.I.F., utilizând Formularul tip II și adresa de e-mail Entitati.Neautorizate@asfromania.ro.

A.S.F. menționează că utilizarea unei entității neautorizate, nu vă da dreptul la despăgubiri prin Sistemul/Fondul de Compensare din România, așa că este puțin probabil să vă recuperați o parte din bani dacă lucrurile merg prost.” (Sursa: ASFRomania.ro)

6 − 1 =