Pot beneficia de amanarea ratelor si in 2022, daca le-am amanat in 2020?

Bunã ziua,
Am un credit ipotecar la OTP Bank si am beneficiat de amanarea ratelor pentru 6 luni in 2020 cf OUG 37.
As dori sa stiu daca pot beneficia de amanarea ratelor si cf noii ordonante 90/2022?

Puteti beneficia de amanarea ratelor la credite si in 2022, conform OUG 90/2022, care nu interzice celor care si-au amanat plata creditelor si in 2020 sa faca cerere de amanare si in acest an.

Singurele conditii pentru a amanarea ratelor in 2022 sunt urmatoarele:

1. Nu sunteti executata silit si nu va aflati in incapacitate de plata, adica puteti plati ratele aflate deja la scadenta (la termenul de plata);
  2. Depuneti o declaratie pe proprie raspundere ca in ultimele 3 luni v-au crescut cheltuielile cu minim 25% fata de anul trecut;
  3. Nu ati facut, in ultimele 3 luni, un acord de restructurare a creditului;

Iata prevederile OUG 90/2022 privind conditiile de amanare a ratelor la credite:

Articolul 6

(2) Pentru a beneficia de suspendarea rambursării ratelor, dobânzilor și comisioanelor potrivit prevederilor art. 2 alin. (1) și (2), debitorii definiți la art. 1 lit. b), persoane fizice, trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiții:

a) să nu se afle în incapacitate de plată, în sensul în care debitorul nu este în măsură să își achite obligațiile ajunse la scadență, la data solicitării suspendării rambursării creditului și nu a fost începută o procedură de executare silită de către un alt creditor;

b) prezintă declarația pe propria răspundere cu privire la creșterea cu minimum 25% a cheltuielilor medii lunare, ca urmare a creșterii prețurilor în contextul crizei actuale, în ultimele 3 luni anterioare solicitării suspendării obligațiilor de plată comparativ cu perioada similară a anului 2021;

c) nu beneficiază, la data solicitării, de o soluție/un plan de restructurare a datoriilor agreată/agreat, de comun acord cu creditorul, în ultimele 3 luni anterioare intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență.

Vedeti aici OUG 90/2022

Ce trebuie sa mai stiti despre amanarea ratelor la credite in 2022:

• Nu exista o cerere tip, o puteti face cu cuvintele dumneavoastra, dupa modelul: „Va rog sa-mi aprobati amanarea ratelor la credit pe o perioada de 6 luni, conform prevederilor OUG 90/2022, intrucat am fost afectat financiar grav de criza actuala.”

Trebuie sa depuneti si o declaratie pe proprie raspundere ca in ultimele 3 luni v-au crescut cheltuielile cu minim 25% fata de anul trecut, precum si acordurile codebitorilor, garanților și fideiusorilor, după caz (daca exista).

Iata prevederile OUG 90/2022 privind cererea de amanare a ratelor:

Articolul 3
(1) Pentru a beneficia de suspendarea rambursării ratelor de principal, dobânzilor și comisioanelor, debitorii trimit creditorilor o solicitare în acest sens, pe hârtie sau prin mijloace electronice de comunicare, la datele de contact stipulate în contractul de credit sau printr-un alt canal de comunicare la distanță oferit de creditor, cel mai târziu în termen de 30 de zile calendaristice de la data la care devin aplicabile prevederile prezentei ordonanțe de urgență conform art. 7.

Solicitarea trebuie însoțită de declarațiile pe propria răspundere prevăzute la art. 6 și de acordul codebitorilor, garanților și fideiusorilor, după caz.

Atentie! Daca luati decizia de a amana ratele la credite, trebuie sa fiti atent la cel putin 2 lucruri:

1. Rata va fi mai mare dupa perioada de amanare (vezi aici detalii)
  2. Amanarea ratelor se raporteaza la Biroul de Credit, ceea ce v-ar putea afecta, in viitor, capacitatea de obtinere a unui nou imprumut sau a unui refinantari

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu amanarea ratelor la creditul OTP Bank.

13 raspunsuri la “Pot beneficia de amanarea ratelor si in 2022, daca le-am amanat in 2020?

1. cer

Bună ziua domnule Coman,
    Vă informam că am reușit să amânăm ratele bancare, fapt pentru care vă mulțumim din suflet dat fiindcă ne-au fost foarte utile sfaturile primite
    de la dvs!
    Cu deosebita stima

2. Iulian

Salutare Vasile,
    Am incercat la BRD sa cer amanarea ratelor si imediat au dus discutia in alta parte: „Stiti mai sunt si alte solutii, etc, bla, bla, bla…”
    Se poate sa nu iti accepte amanarea ratelor daca indeplineste toate conditiile?

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Banca BRD nu va poate refuza cererea de amanare a ratelor, conform OUG 90/2022, pentru ca este aceasta este obligatorie pentru banci si IFN-uri.

De aceea, va sfatuiesc sa faceti o cerere de amanare a ratelor la credit, intr-o unitate BRD.

La BRD, spre deosebire de alte banci, pentru suspendarea ratelor trebuie sa va prezentati int-o agentie, nu se poate si online sau prin telefon.

Iata informatiile publicate de banca:

„Ce trebuie să fac pentru a beneficia de soluția de suspendare a obligațiilor de plată, conform OUG 90/2022 ?

Pentru punerea în aplicare a acestei soluții, este necesar că toate părțile contractului de credit (împrumutat, co-împrumutat, garant, garant ipotecar, fideiusor, după caz) să își dea acordul privind suspendarea obligațiilor de plată. De aceea, este necesar ca toate părțile contractului de credit să se prezinte într-o unitate BRD, împreună cu tine, pentru a solicita suspendarea obligațiilor de plată prin completarea și semnarea unei cereri specifice.”

Totusi, pentru ca OUG 90/2022 prevede si posibilitatea trimiterii cererilor de amanare si prin mijloace electronice (online, prin e-mail), puteti face cererea de amanare a ratelor la BRD si prin e-mail.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul bancii BRD la cerea de suspendare a ratelor la credit, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

3. Ionela Solea

Bună seara.am depus online solicitare de amanare la plata a ratelor conform oug90/2022 dar am primit răspuns ca să revin cu cerere după publicarea normelor de aplicare, am mai transmis încă încă solicitare după ce al văzut ca acestea au fost publicate dar primit același răspuns.
    Întrebarea mea este după câte zile după publicarea în MO a oug 90/2022 și a normelor de aplicare pot depune solicitarea de amanare?
    Mulțumesc.

4. Sebastian Lucian

Bună ziua! Am sunat ieri 18 .07.2022 la BRD Finance, pentru a cere o adresă de email pe care să le trimit cererea de amanare a ratelor conform OUG.90/2022 și declarația pe proprie răspundere necesară acestui demers. Am fost direcționat către sucursala din orașul meu, pentru că ei mi-au acordat creditul. Azi, 19.07. 2022, am fost în sucursala BRD Bistrița. Am discutat cu un consilier și…surpriză: au refuzat sa-mi accepte cererea, pe motiv că ei nu au nici un normativ intern cu privire la acest lucru! Mi-au sugerat să sun la București, adică exact unde am sunat ieri. Concluzia mea…BRD trage clar de timp, oricum mai sunt doar câteva zile în care se pot depune cererile. Asta este…ordonanță complet inutilă!

5. Ionut

Am depus solicitare in scris la Alio ( cerere de mana cu Solicitare de amanare si declaratie pe proprie raspundere) iar cei dd la Alior mi au zis ca nu poate sa imi proceseze cererea ca ,Guvernul nu a trimis normele metodologice catre banci .
    Este normal raspunsul lor ?

6 + = 12