Pot sa folosesc un card Nickel la bancomatele BRD?

Buna ziua.
Mi-am deschis un cont in Franta, Compte Nickel, cont pe care il poti deschide la orice magazin de presa si tabac. Revenit in Romania, am putut efectua cateva plati cu cardul.

Intrebarea mea este alta: pot sa-l folosesc la bancomatele BRD, fara teama de a nu-l recunoaste si a nu-l bloca? Problema este ca pe card nu e trecut niciun nume. Sau pot sa transfer suma de bani din contul Nickel pe
contul actual de la BRD?

card-nickel

card-nickel

Puteti folosi fara pobleme cardul Nickel, care este un card tip MasterCard, la bancomatele BRD, precum si la orice alt bancomat din Romania sau din lume.

Conform informatiilor de pe site-ul firmei emitente (Compte-Nickel.fr), cardurile Nickel se pot utiliza oriunde in lume, la bancomate sau pentru plati in magazine. Pentru retragerile de bani la bancomate, comisionul este 2 euro, iar pentru platile la magazine vi se ia 1 euro, conform listei de tarife.

Contul Nickel se poate utiliza si online, pe site-ul https://mon.compte-nickel.fr/identifiez-vous, unde puteti transfera bani de pe card pe un alt card, la BRD, cum spuneti ca doriti sa faceti.

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu utilizarea cardului la bancomatele BRD.

128 raspunsuri la “Pot sa folosesc un card Nickel la bancomatele BRD?

1. Robertttt

Salut! am si eu o mare problema cu cardul nickel. toate bune si frumoase mi-am facut cardul , m-i sau virat in cont bani dar cei de la jickel mi-au spus printr-un sms ca trebuie sa validez adresa printr un cod primit printr-o scriscoare la adresa comunicata. Problema este ca nu am primit nici o scrisoare si nici nu pot sa umblu la bani , nu pot face nimic

2. Ionita

Buna ziua am si eu o problema nu ma mai pot conecta la contul nickel din cauza ca, cartela de franta nu are semanal in romania si nu imi pot primi codul sa ma identific cu pot sa schimb numarul ?

3. Mitrea Alexandru

Buna ziua! Cum pot schimba numărul de tel la un card nikel .. am tot încercat și nu reușesc. Mulțumesc

4. Ioan

Buna ziua , am venit in romania din franța și mi am pierdut cardul nickel , as putea recupera bani de la bancomat cu Ibanul, daca Da de la ce banca ?

5. Mihai

Buna ziua cum pot sa mai intru in aplicatia nickel card ,am schimbat nr telefon si imi trimite un cod pe vechiu numar dar eu nu mai am cartela .vreau sa intru sa imi actualizez datele ca asa mi se cere

6. Călin Petrica

Bună ziua, am făcut joi (12-11-2020,ora 16:20)un transfer de 800 de euro de pe contul Nickel pe un cont de Raiffeisen și încă nu au fost transferați banii, este posibil sa dureze mai multe zile transferul, va mulțumesc frumos

7. Oleg

Bună ziua, mi-a blocat cardul nickel pentru că nu am confirmat adresa, însă eu nu am primit nici o scrisoare de la ei cu codul de confirmare!cum îl pot recupera?

8. Tobos

Bună seara!
    Am și eu câteva întrebări, dacă nu deranjez…
    Aș vrea să știu dacă pe acest card este o limita de scoatere a banilor în euro..
    Nu sunt încă posesorul unui card, deși aș vrea să îmi fac unul.
    Momentan sunt în Franța, lucrez și patronul ma tot bate la cap sa îmi fac card de la tabac de aici din Franța deoarece nu îmi poate da bani cash..
    Aș vrea să știu dacă se poate depune cec și cum sa fac, și cât timp trebuie sa aștept pentru a scoate bani după el.

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Va puteti face cardul Nickel la un chiosc Tabac (buraliste), trebuie sa completati un formular pe site-ul Nickel.eu.

Va sfatuiesc sa va descarcati pe telefon si sa va activati si aplicatia Nickel, pentru a vedea cati bani aveti pe card, pentru a face transferuri de bani si pentru situatiile cand nu puteti folosi cardul.

Reveniti la mine daca aveti probleme cu cardul Nickel.

9. Stan Mihai

salut, daca eu am limita 800€ pe saptamana si scot saptamana asta 800, ating limita si daca incerc iar in mai putin de o saptamana sa scot 1000 de euro in romania este posibil? adica nu imi blocheaza cardul?

10. Tudor

Bună misa făcut sinbata 08.08.2020 un transfer pe cardul Nickel șuncă nu a intrat posibil sal al anulat?

11. Bratu

Buna seara daca deschid cont nikel patronu unde muncesc poate sa imi faca viramentu in acest cont nikel adica salariu meu?sunt in Franta

12. stefan

buna ziua miam facut un card nickel si nu pot scoate bani de la bancomat leam trimis poza de buletin si tot nu merge ce este de facut ? multumesc

13. Cristi

Bună ziua, imi puteți spune si mie va rog cum schimb nr de tel la cardul nickel….. Miau fost furate actele am facut alt card pe acelas cont dar nu pot sa aflu codu pin

14. Suteu Claudiu

Bună ziua,folosesc un card Nickel de unde pot scoate bani de pe el în România contul fiind în euro.

15. Ala

Je veux savoir si de l’argent a été mis sur la carte ce mois-ci, le 13 mai 14 ???
    Je voulais retirer l’argent au guichet automatique … il m’a écrit que
    la banque accepte le montant donné, mais écrit ensuite quelques difficultés techniques …
    J’ai pris la carte, mais pas l’argent, pas même le billet? Puis un autre jour j’ai pris 20 euros..plus écrit que
    il n’y a pas de plafonds ..
    Qu’est-ce que ce serait? Peut-être que l’argent n’a pas été mis sur la carte ????

16. Ala

Am accesat sa scot bani de la un bancomat din Franța,conform foii de salariu..Pe ecran mia scis ca banca accepta suma,apoi după 2 min.a scis ceva difectiune tehnică.Cardul l-am primit,dar banii si buchetul nuuu.
    In alta zi am scos 20 euro,,,rezultă că cardul nu-i blocat????
    Unde as putea consulta dacă au fost puși bani pe card pe card ??????Cum ziceți?scrie ca plafoane nu-s…5
    Mulțumesc

17. Calin

As dori – va rog frumos – sa aflu ce comision se percepe in cazul unui transfer catre o alta banca v din Irlanda, de exemplu.
    Multe, multe mulțumiri.

1. admin Post author

Da, comisionul este fix, 2 euro, indiferent de suma retrasa.

Reveniti la mine daca sunt probleme.

18. Ion Croitor

Buna ziua! Mi-am facut cardul Nickel la tabaco si acolo mi-au scanat buletinul pot sa socot asta ca o dovada a domiciliului. Pot deacum sa folosesc contul nickel fara probleme?

19. Ion Croitor

Cum procedez in asa situatie daca nu am adresa postala?
    Ce să faceți după deschiderea contului dvs. Nickel?

Bine de știut: atunci când deschideți contul dvs. Nichel, puteți depune direct până la 250 € în numerar pentru al alimenta. Acest prim depozit este gratuit!

Confirmați adresa dvs. poștală:
    După deschiderea contului aveți la dispoziție 15 zile pentru a vă valida adresa poștală. Dincolo de această perioadă, contul dvs. Nickel va fi suspendat automat dacă adresa dvs. poștală nu este confirmată.

Pentru a valida adresa dvs. poștală:

Vei primi prin poștă un cod de validare la adresa de domiciliu.
    Trebuie să ne trimiteți acest cod prin SMS la 06 33 13 48 64 (de la telefonul completat pentru a vă deschide contul) sau să îl introduceți în zona dvs. de clienți;
    De asemenea, puteți valida adresa dvs. poștală trimițându-ne o dovadă a adresei .

1. admin Post author

Trebuie sa le trimiteti o dovada a domiciliului (copie dupa actul de identitate), daca nu aveti adresa postala.

Reveniti la mine daca aveti probleme.

20. Mihai Ioan

Am si eu card nickel si nu pot extrage numerar, sau plati cu el!! Ma puteti ajunta, va rog
    Multumesc frumos!

1. admin Post author

Cardul Nikel se activeaza fie de pe site-ul Nickel, la acest link: https://mon.compte-nickel.fr/identifiez-vous , fie din aplicatia Nickel pe care trebuie sa o descarcati pe telefonul mobil, la acest link (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fpe.comptenickel&hl=fr) daca aveti telefon cu Android si la acest link daca aveti iPhone (https://itunes.apple.com/fr/app/nickel-compte-pour-tous/id1119225763?mt=8). Mai intai trebuie sa introduceti codul de identificare (identifiant), format din 10 cifre, aflat pe spatele cardului, sub codul de bare, iar apoi un cod de securitate, pe care-l primiti prin SMS, format din 6 cifre.

Reveniti la mine daca nu reusiti.

21. Cosmin antonescu

Am facut un cont nickel ajutat de o persoana rau intentionata imail si nr de telefon nu sunt ale mele cum le pot schimba .am trimis sms la nickel si nu am primit nimic!

22. Cojocariu Georgiana

La care banca brd merge ca eu am încercat la Târgu Frumos. La banca mare din iasi nu merge oare dca încerc. Nustiu ce sa fac eu vreau sa scot în euro nu lei

23. Cojocariu Georgiana

Bună ziua am fost azi cu cardul Nickel la BRD și nu Mia dat în euro pt ca nam numele scris pe el. La ce banca merge sa scot în euro

24. Răducan

Buna ziua, am o problema, mi-am facut card Nickel, dar nu am primit nici un plic acasa pentru al putea activa. Azi dimineata am primit un mesaj de la banca Nickel, ca daca nu îl activez, în 3 zile imi închide cardul. Ma puteti ajuta cu un sfat ? Multumesc, o zi buna !

25. Cojocariu Georgiana

Bună ziua .am și eu o întrebare am card de Franța Nickel și nu are numele scris pe el pot sa scot din țară în euro de la ghișeu

1. admin Post author

Da, cardul Nickel este tip MasterCard, se poate folosi la orice bancomat din lume sau la POS-urile de la ghiseele bancilor si din magazine.

Daca aveti probleme, reveniti la mine.

1. Moldovan

Buna ziua am si eu un card nikel si șefu mia virat bani in cont pot sa stiu in cate zile imi intra pe card deja e a treia zi si nu au intrat

26. Ghisa Darius

Buna ziua , imi spuneti si mie va rog cati bani pot sa scot de la bancomat din franta cu cont nichel , si daca pot face viramente ?

27. Vasile Corolenco

Am bani pe cont dar nu pot sai Scot nici sai transfer am luat legatura
    Cu serviciul de clienti miau spus sa le day alt cont Dela o banks franceza
    Am facut si asta si nimik

1. admin Post author

Daca aveti bani in contul Nickel, trebuie sa va dea acces la ei. Din ce cauza nu puteti face transferuri si nu puteti sa-i scoateti?

1. Vasile Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Puteti transfera banii de pe cardul Nickel intr-un cont BRD sau Revolut, din aplicatia Nickel, care o gasiti pe site-ul Nickel.eu, la acest link: https://app.nickel.eu/

Transferul este gratuit, fara comisioane, catre orice cont bancar din tarile zonei SEPA, in care se afla si Romania.

Iata cum se face transferul: dupa ce va logati in aplicatia Nickel cu numarul de pe spatele cardului, mergeti la rubrica „Faire un virement” iar apoi faceti click pe „Ajouter”.

Va rog sa reveniti la mine daca nu reusiti sa faceti transferul de bani din aplicatia Nickel.

28. Vlad Hatman

Al meu e samsung galaxi s4 si cand incerc sa descarc aplicatia nickel zice ca incompatibil sau ca nu auporta ceva de genul…

29. Vlad Hatman

Salut! Am si eu un cont Nickel dar ca sa-l gestionez de pe telefonul meu nu pot pentru ca nu suporta aplicatia respectiva. Ce telefon as putea sa-mi procur? Dati-mi cateva modele de reper va rog

1. admin Post author

Aplicatia Nickel poate fi folosita pe telefoane cu Android versiunea minim 4.4.

Reveniti la mine pentru alte intrebari.

30. Marza gheorghe

Aplicatia nikel se poate folosi si in romania .ma refer sa fac transer de bani din contul meu si daca pot sa scot toti bani dp card din tara

1. admin Post author

Da, aplicatia Nikel se poate folosi oriunde, si in Romania, iar banii pot fi retrasi si de la bancomatele din Romania.

Reveniti la mine daca aveti probleme.

31. Avram Maria

Baiatul meu este în Franța și utilizează cardu Nickel, a încercat să scoată de la un bancomat bani și i la blocat. Ce trebue sa faca ca să recupereze banii de pe card?? Mulțumesc anticipat!!!

+ 1 = 8