Se poate pune poprire pe prima la salariu?

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca poate fi oprita prima primita la sfarsitul anului, dat fiind ca am doua popriri din salariu, din care mi se retine jumatate. Poate sa-mi ia si prima? Multumesc.

Conform prevederilor in vigoare privind poprirea din Codul de Procedura Civila, articolul 409, aliniatul 7, „orice indemnizatii cu destinatie speciala nu pot fi urmarire pentru niciun fel de datorii”.

Daca prima acordata de firma este in categoria indemnizatiilor cu destinatie speciala si nu reprezinta un venit salarial recurent, inseamna ca NU se poate pune poprire pe prima.

Iata ce spune articol 409, aliniatul 7 din Codul de Procedura Civila:

„(7) Alocatiile de stat şi indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate în caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum şi orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii.” (Sursa: Legislatie.just.ro.)

Va rog sa reveniti la mine daca sunt probleme cu poprirea primei.

2 raspunsuri la “Se poate pune poprire pe prima la salariu?

1. Scafesi

Buna seara, am poprire pe salariu la locul de munca. Salariul este virat intr-un cont OTP BANK. Am primit prima la serviciu si banca mi-a luat toata prima. Este corect? Mentionez ca este a doua oara cand banca imi ia toata prima

Prima este un venit salarial, iar potrivit Codului civil, din salariu se poate retine maxim o treime pentru o poprire si cel mult jumatate pentru doua sau mai multe popriri.

In consecinta, sfatul meu este sa faceti o reclamatie la OTP Bank, in care sa cereti rambursarea diferentei de bani din prima.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la OTP Bank.

4 − = 3