Tag Archives: creditului

Banii pentru asigurarea creditului mi se restituie, daca nu am beneficiat de ea?

„Bună ziua, am un credit făcut în 2017, mai am un an de plata la el și bineînțeles ca mi s-a atașat și o asigurare de protecție cum mi s-a spus la telefon de brokerul de asigurări.
Nu am beneficiat de ea și nici nu am nevoie, însă banii care s-au dus către asigurător mi s-a comunicat ca nu mi se restituie. E
adevărat? Se poate face ceva în acest sens? Multumesc”

TBI Bank reclamatie stergere Biroul de Credit
TBI m-a executat silit dupa 3 luni de neplata a creditului. Este legal?

In anul 2019 , am luat un credit de la Tbi ,pana in 2020 luna Ianuarie am plătit lunar ratele .Ulterior timp de 2 luni nu am mai putut plăti fiindcă am avut decesul părinților și nu mi-am mai putut permite plantat ratelor timp de 3 luni .

In Martie am găsit o hârtie in posta cum ca , am fost executata silit fiindcă nu am plătit aceste luni 3600 de lei .In luna Martie am plătit suma integral și am fost anunțată de către tbi ca , mi s-a închis contractul achitând toată suma integral .

Anul acesta am accesat un credit pentru o locuința imobiliară iar cei de la banca nu pot înainta dosarul fiindcă eu apar in biroul de credit.Am luat legătura cu cei de la tbi au spus ca nu tine de ei și sa trimit o solicitare către cei de la “biroul de credit “ sa m-a șteargă ei .Am luat legătura și mi-au spus ca trebuie cei de. La tbi sa facă acest lucru.

Ce este de făcut fiindcă efectiv nu mai înțeleg unde sa trimit mail?.Multumesc

crc-colectare-recuperare-creante
Kruk mi-a dublat datoria creditului cesionat. Ce pot sa fac?

Pe scurt, am primit sentința pe executare silita pentru suma de aproximativ 32000 ron s-a pus proprire, am făcut o promisiune de plata, am achitat conform angajamentului 14800 ron și acum îmi transmit ca mai am de plata 40000, asta din luna iunie pana acum. În trei luni au dublat aproape suma.

Am fost în somaj tehnic ni s-a promis ca nu trebuie sa achitam pana trece somajul, ca ne anunță când sa revenim cu plata. Am primit plicurile în plicuri era sentința. nu repornirea platii. Nu am făcut contestație ca a durat peste 17 zile de când am primit-o. Nu eram în localitate

Mai aveam de plata 14000 și ei actualizează cu suma de 40000.

Cesionarul a fost CCR și a cesionat apoi la KRUK.

Cu cine am făcut angajamentul la CCR NU IMI MAI RASPUNDE LA telefon. Mi-a zis sa scriu o sesizare și atat. Puteti sa ma ajutati?

BRD aplicatie you
Dupa cat timp de la neplata creditului pot fi executat silit?

In momentul de fata am doua credite la BRD și timp de 3 luni, am intrat în imposibilitate de plata. In urma unui apel telefonic cu unul dintre consultanții BRD, am reușit să fac rost de bani pentru a plăti o rata..presupun că în biroul de credit sunt restanta doar cu doua rate. Luna aceasta mă voi angaja și voi reuși să încep din nou să plătesc.
După ce am platit rata, in urma convorbirii telefonice, la câteva zile am primit acest mesaj de la banca: ” La 22/06/2021 suma datorata este 2297.26 RON. In cazul neplatii se va trece la urmatoarea faza de recuperare.”

In momentul de față aș avea de plătit 2297 (restanțele pe cele două luni) + 1120 (luna curenta) pentru a ajunge la zi.

Întrebarea mea este..dacă nu reușesc să plătesc integral aceasta sumă și voi plati doar o rata (1120) vor trece la executare silita pentru neplata celor 2297 lei?

Pot sa fac rambursarea anticipata a creditului dupa amanarea platii ratelor?

Bună ziua! Am luat un credit de la Credius de 6000 de lei, pe perioada pandemiei am făcut amânare de plată, am început sa plătesc și le-am cerut sa fac rambursare anticipata iar ei mi au cerut 13.800 lei. Ce pot face?