Etichete: investitia

Cum pot recupera banii din investitia in crypto cu aplicatia Paybis?
inselatorie paybis bitcoin crypto wallet

„Bună seara
De ceva timp mă lupt cu „morile de vânt” , sa pot primi banii din investiția cu crypto.

Dintr-o reclama pe Facebook, am inceput . La început mi sa spus că debla o suma minima , pot avea un câștig destul de mare. In prezent am terminat cu așa zisa investiție , in aplicatia Paybis, dar pentru a putea să îmi iau banii „câștigați” , trebuie să îmi trimită un card ATM bitcoin . I

deea este că pentru acest card mi s-au cerut niste sume foarte fabuloase. Singura dovada de plata o pot scoate de la banca cu tranzacțiile. Nu știu dacă într-adevăr este pe bune sau am fost păcălită.

După cum mi se spune … Ei trebuie să îmi trimită un card bitcoin pentru a-mi scoate banii… Bineînțeles am platit foarte multi bani, pentru activare , pt transport , pt multe… Acum de vrei 2 zile îmi spune că a scos banii și mii trimite, că sa mai plătesc o taxa și primesc banii… Eu nu am primit nimic până acum , nu am văzut nici un ban . As putea recupera acești bani ?”

Postat in data: 12 mart., 2024

[citeste raspunsul]
Mai pot recupera din Coinbase Wallet banii investiti in actiuni Hidroelectrica si Romgaz?
coinbase wallet frauda

„In 24.10.2023,m-a apucat prostia,sa incerc si eu sa iau actiuni de 1250 lei.
Cand am intrat pe reclamele alea,nu a durat mult si am fost sunata de la Mures cu nr. 0365228385 de un barbat,care m-a intrebat ce doresc,i-am spus ca vreau sa iau si eu actiuni la Hidroelectrica de suma minima.
Mi-a spus ca ma va pune in legatura cu alta persoana care ma va indruma.

Apooi m-a sunat alta persoana de pe nr.0040365228366 care aparea a fi o persoana cumsecade si printre altele m-a intrebat daca am auzit de ROMGAZ spunand ca valoarea va creste de colosal si ca e pacat sa nu pun mai multi ca a doua zi voi avea banii inapoi dublu.apoi aceasta persoana a intrat pe whatsapp sa-mi trimita contractul si sigla si altele.S-a recomandat Dinu Codrut,dar ca pe whatsapp este Rick .
A doua zi,ca si cum m-ar fi hipnotizar,ca nu-mi explic cum am putut sa-i cad in plasa,mi-a scapat sa-i spun ca am un depozit ce 10000 la care nu pot umbla.

m-a convins sa descarc app Any Desk ,si apoi m-a convins sa desfiintez depozitul,tot spunand ca a doua zi pot sa retrag banii. Eram atat de ametita,incat nu am remarcat ca eram pe aplicatie cand am intrat in NEO BT sa desfiintez depozitul.El a vazut imediat ca mai este un depozit si desi i-am spus ca nu este al meu si nu pot umbla la el,a intrat,a schimbat parolele la Neo di BT,de nu am mai putut nici eu sa intru si a desfiintat si al 2-lea depozit.

Nu am mai avut ce face,decat sa sper ca intradevar voi recupera banii.
M-a amanat cateva zile ,apoi mi-a zis sa descarc app Coinbase wallet si sa vad,ca acolo apare suma de 4500 $ din banii mei depusi si 6100 si ceva surplus,care chipurile a incercat sa-i retraga si nu a putut.
Dar eu am vazut ca retragereaavea doua optiuni,retragere si crypto.

Ulterior am primit de la Coinbase un email ca pt.a putea retrage summa de 10677 $,trebuie sa alimentez contul cu 1964$,reprezentand dovada ca am contul functional.
Am raspuns ca eu nu mai am nici un ban,aia au fost tot ce aveam.

A intrat iar pe fir Dinu Codrut ,amenintandu-ma ca ma da la ANAF ca nu-i platesc comisionul,etc.
Pe alta parte si de la Coinbase mi-a trimis iar un e mail ca ma da in judecata internationala,daca nu platesc.

In 04.12.2023,m-am dus la Politie in Brasov si am depus reclamatie,doar ca am primit un nr.de inregistrare 54 55 22/ 04,12. spunand ca sunt f.multe sesizari,o sa dureze si nu-mi asigura ca se vor recupera banii.
Problema mare este si ca sotul meu nu stie,nu puteam sa-i spun pt.faptul ca are alta fire si ca e bolnav ( dementa usoara sub tratament).
Eu nici nu puteam vorbi de acasa sa nu ma auda.
Cu banca,imi blocase contul ,ca au vazut operatiuni suspecte.

Pana la urma am schimbat cardul de banca,am schimbat si cartea de identitate si telefonul pe care am reinstalat aplicatia BT.,de frica sa nu mai aiba ei posibilitatea de a urmari telefonul.Dinu avea foto cardului si buletinului.
S-a mai intamplat ca sa ma sune persoane binevoitoare ca sa ma ajute sa recuperez banii si-mi aparea pe telefon – ! Suspiciune de spam.
oricu m eu le-am spus ca nu mai am aplicatia BT pe telefonul de pe care vorbesc si le-am spus si ca a trebuit sa fac SESIZAREA LA POLITIE.
Am istoricul conv.pe whatsapp cu Dinu Codrut si e mailul de la Coinbase.

Si ca prostia sa fie pe de-antregul in 02.02.2024,le-am virat 5500 lei,sperand ca o sa-mi trimita banii

Acum recent in 28 si 29 febr.m-a sunat cineva,spunand ca ma poate ajuta,dar trebuie sa platesc 2500 lei pt.deblocarea sumei si trebuie sa-i comunic codul care este la Coinbase,ceea ce nu am mai facut. Stiu ca acel cod este secret si daca intradevar sunt acei bani,ei pot dispune de toti.Si cu aceasta persoana a acceptat sa intre pe Whatsapp si de acolo am vazut ca se numeste Radu Nergrescu. si ma sunase de pe un nr.Regatul Unit +447440464952

Am nevoie de mai mult ajutor pt. recuperare bani din Coinbase walet,dar din aplicatie acum nici nu mai
vad daca mai sunt banii,sau s-au evaporat.”

Postat in data: 02 mart., 2024

[citeste raspunsul]
Este posibil sa mai recuperez banii pierduti prin investitia in Bitcoin?
ufinacapital ufina trade pareri

„Am văzut ca si alte persoane se confrunta cu problema înșelătoriilor , am dovezi , platforma este ufina, când nu am mai vrut sa investesc pt ca mi am dat seama ca este țeapa așa zisul brocker s-a enervat , am zis ca vreau sa retragem bănuții , dl m-a ajutat sa îi transferam pe wallet Bitcoin master, dar îmi spune ca e blocată suma pt ca nu am BNB, și sa fac un transfer se 10% din suma pt a debloca suma sa o pot transfera inapoi pe contul meu

Investiția a fost 17.427$ , cu un câștig cică de 50.000$

Dl brocker încă așteapta ca eu sa transfer cei 10%,si nu i-am dat de bănuit ca m-am prins ca este țeapa
Cum ar fi cel mai bine sa procedez?

Credeți ca este posibil sa mai recuperam banii?
Va rog sa ma ajutați”

Postat in data: 06 dec., 2023

[citeste raspunsul]
Neocapital mi-a furat banii din contul de salariu, cand am vrut sa retrag investitia. Ce pot sa fac?

„Am cerut să îmi închid contul de la Neocapital unde am investit 1250 RON. Am trimis o declarație de închidere și un domn împreună cu colegul său jurist mi-a trimis un link pentru închiriere cont și transfer sumă.Cind am terminat cu ei am văzut că aplicația de la Banca Transilvania unde aveam salariu a fost ștearsă și banii din contul de salariu nu mai erau și aveam și depozit și au luat tot. Am făcut un extras și toți banii erau transferați unei persoane care este angajata firmei NEOCAPITAL. D-na a zis că nu are banii dar în extras se văd în contul ei de la CECE BANK. VĂ ROG SĂ MĂ AJUTAȚI SĂ-MI RECUPEREZ BANII.”

Postat in data: 24 sept., 2023

[citeste raspunsul]
Trebuie sa platesc taxe brokerului pentru investitia la Bursa?

„Buna ziua am investit si eu 50 euro in bursa am gasit un brocker dupa aia mia cerut pt o taxa ca nu sunt cetateam american am dat 100 dupa mia mai cerut o taxa sa plateasca avocat sa rezolve problema am mai dat 100 deacu mai vrea 200 de euro pentru taxe trebuie sa platesc taxele , eu cred ca este un brocker fantoma ce mati putea sfatui”

Postat in data: 16 sept., 2023