Oney Bank nu mi-a retras banii pentru rata din cont si m-a raportat la Biroul de Credit. Ce pot sa fac?

oney bank reclamatie

„Buna ziua,am luat in data de 27.12.2023 un credit de la oney bank in valoare de 1219 lei platibil in 4 rate.Am achitat prima rata urmand ca in data de 26.01.2024 sa achit a doua rata.Nu am achitat rata dar in data de 25.02.2024 am depus contravaloarea acestei rate in cont pentru a putea face tragererea de catre oney bank urmand ca ulterior sa platesc si a treia rata. Mentionez ca data de 25.02.2024 era o zi nelucratoare.

Banii nu au fost retrasi de respectiva nbanca sunt tot in cont,au fost anunntati dar nu au fost retrasi.Ba mai mult,am fost raportat la Biroul de credite si creditul a fost cesionat .La intrebarea mea ,au raspuns ca nu s-a putut face plata si ca in data de 25.02.2024 au fost depasite cele 30 zile.Nu pot sa cred ca din data de 26.01.2024 si pina pe data de 25.02.2024 sunt mai mult de 30 zile.”

Daca apreciati ca Oney Bank v-a raportat gresit la Biroul de Credit, pentru ca nu au fost 30 de zile de intarziere la plata ratei, aveti dreptul sa cereti bancii stergerea datelor din Biroul de Credit.

In acest scop, trimiteti la Oney Bank o cerere de stergere din Biroul de Credit, prin e-mail, la adresa serviciulclienti.ro@oney.com, sau prin completarea formularului de pe site-ul bancii, la acest link.

Banca ar fi trebuit sa va notifice cu cel putin 15 zile inainte de a va raporta la Biroul de Credit, astfel incat sa puteti evita aceasta situatie.

De asemenea, Oney Bank ar fi trebuit sa retraga din cont banii aferenti ratei, chiar daca s-au depasit 30 de zile intarziere, nu sa va cesioneze creditul.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul primit de la Oney Bank la cererea de stergere din Biroul de Credit.

8 − = 5