Trecerea la IRCC nu ne afecteaza intr-un fel in viitor?

IRCC si ROBOR evolutie

Buna ziua, aceasta trecere la ircc, nu ne afecteaza intr’un fel in viitor? Nu e plin de surprize si acest ircc sa aiba o crestere ca si roborul? E bine sa trecem la ircc dar poate dam peste alte dobanzi ascunse si iar nu stim pe unde sa scoatem camasa.

IRCC-ul este un indice asamanator ROBOR-ului, calculat si publicat de Banca Nationala a Romaniei (BNR), diferenta fiind ca reflecta tranzactiile interbancare efectiv realizate intre banci, spre deosebire de ROBOR, care cuantifica doar cotatiile din timpul cererii si ofertei de bani, adica inainte de tranzactiile efective.

Din acest motiv, IRCC-ul va fi intotdeauna mai mic decat ROBOR, pentru ca nivelul cotatiilor este mai ridicat decat cel al tranzactiilor efective. Pana acum, s-a vazut ca diferenta este de aproximativ un punct procentual in medie (vezi graficul din fotografie). Asadar, in aceasta privinta, IRCC este un indice mai corect si mai avantajos decat ROBOR.

Pe de alta parte, IRCC este mai stabil decat ROBOR, datorita modului diferit de aplicare: in timp ce valoarea IRCC reprezinta o medie a dobanzilor de pe perioada unui trimestru, ROBOR se aplica la nivelul din ultima sau prima zi a trimestrului, cand dobanzile pot fi mai mari decat in restul zilelor.

In privinta modului in care ne afecteaza IRCC in viitor, este clar ca si acesta va avea o crestere, ca si ROBOR-ul, dar dupa cum am explicat mai sus, aceasta va fi mai mica si mai stabila. (vedeti in acest articol mai multe explicatii privind indicii ROBOR si IRCC)

Va rog sa reveniti la mine daca aveti nelamuriri cu privire la IRCC si ROBOR.

2 raspunsuri la “Trecerea la IRCC nu ne afecteaza intr-un fel in viitor?

1. sarmasan cecilia

Buna ziua ,

Va rog daca se poate sa ma ajutati in leg cu trecerea la IRCC.
    Atasat raspunsul de la banca BRD: Trebuie sa introducem o cerere in system pentru a verifica gradul de indatorare si a putea face modificarea. Nu se poate face modificarea doar printr-un act additional, fara a verifica veniturile. Multumesc

Ce ar trebui sa fac in continuare?

1. Vasile Pop Coman - Reclamatiibanci.ro Post author

Gradul de indatorare trebuie verificat de banca doar in cazul acordarii unui nou credit sau a unei refinantari, pe cand schimbarea dobanzii ROBOR cu IRCC nu inseamna un nou credit, ci doar modificarea contractului creditului existent, printr-un act aditional, fara efecte asupra gradului de indatorare.

Sfatul meu este sa faceti o reclamatie in scris la BRD, in care sa solicitati schimbarea ROBOR cu IRCC doar printr-un act aditional, dupa care reveniti la mine cu raspunsul bancii.

× 7 = 7