Buna ziua, Va rog sa ma ajutati sa rezolv o problema cu banca Unicredit , am avut la ei un credit, acum vreau sa fac o refinantare si am aflat ca m-au raportat la Biroul de Credit, fara sa stiu. Nu m-au anuntat niciodata ca as avea vreo restanta sau ca ma vor raporta. Intr-adevar, intr-o luna am intarziat cu rata, am avut probleme, dar am platit ulterior din urma si n-am crezut ca e vreo problema.
Am cerut sa ma stearga din Biroul de credit, dar nu-mi raspund. Am apelat si la o firma de stergere, dar nici lor nu le-a raspuns. Am aflat apoi ca la Biroul de Credit sunt inregistrat cu un numar de telefon si o adresa gresita. Ma puteti ajuta?

Unicredit ar fi trebuit sa va notifice, cu cel putin 15 zile inainte de a va raporta la Biroul de Credit, pentru intarzierile la plata creditului, conform regulilor stabilite de Biroul de Credite cu bancile.

Daca Unicredit nu v-a anuntat inainte de raportarea la Biroul de Credit, ar trebui sa stearga respectivele inregistrari din baza de date cu rau platnici.

Am trimit bancii reclamatia dumneavoastra, in vederea rezolvarii amiabile a acesteia.

Va rog sa reveniti la mine daca nu ajungeti la o intelegere cu Unicredit, pentru a va ajuta sa gasiti o solutie de rezolvare a problemei.

2 raspunsuri la “Unicredit m-a raportat la Biroul de Credit fara sa ma anunte, iar acum nu vrea sa ma stearga. Ce pot sa fac?

1. Lungu Andreea

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o stergere de la Uni credit.Ei nu m au anuntat ca voi intra in biroul de rau platnici
    Am apelat la o firma de stergere si nu mi au raspuns.

8 + = 13