Vodafone mi-a modificat abuziv abonamentul. Ce pot sa fac?

reclamatie factura vodafone

„Salut 🙂 Cei de la Vodafone mi-au modificat in mod abuziv contractul si fara a mi se aduce la cunostinta sau a ma informa in vreun fel. Cum trebuie procedat?

Intre timp, m-a informat o domnisoara ca s-a revenit la vechile conditii contractuale si durata. Dar eu nu vreau sa ramana asa.”

Orice contract nu poate fi modificat decat cu acordul partilor, iar daca Vodafone nu v-a informat cu privire la acest lucru, inseamna ca a comis un abuz, intr-adevar.

De altfel, chiar in contractul standard al Vodafone se prevede obligatia acesteia de a va informa in prealabil:

13. MODIFICĂRI

13.1 Vodafone îşi rezervă dreptul de a modifica unilateral clauzele contractuale, inclusiv taxele şi tarifele pentru orice serviciu oferit, în situaţiile care depind de tendintele pieţei, dezvoltări tehnologice, schimbări ale parteneriatelor cu terţii sau de situaţii cu potenţial risc financiar ori alte situații similare care conduc la un dezechilibru economic între părți. Astfel de modificări se vor realiza cu informarea Clientului, cu cel puţin 30 de zile înainte de operarea modificării, conform legislației specifice comunicațiilor electronice.

13.2 În cazul modificării unilaterale a prezentului contract de către Vodafone, Clientul are dreptul de denunțare unilaterală a contractului, în baza unei notificări scrise, fără plata niciunor penalităţi sau despăgubiri. Notificarea de denunţare unilaterală va fi trimisă de Client, în termen de cel puțin 30 zile de la primirea informațiilor de la Vodafone legate de modificarea unilaterală a contractului. Clientul trebuie să își exercite cu bună-credință dreptul de denunțare unilaterală a contractului.”

Vodafone

Asadar, sfatul meu este sa trimiteti la Vodafone a reclamatie cu privire la modificarea in mod abuziv a contractului si sa solicitati schimbarea acestuia in functie de dorinta dumneavoastra.

Reclamatia la Vodafone o puteti face prin telefon (*222), prin e-mail (persoane.fizice_ro@vodafone.com sau persoane.juridice_ro@vodafone.com), prin posta (la adresa: Departamentul de Relații cu Clienții al Vodafone România, Clădirea Globalworth Tower, Strada Barbu Văcărescu, Nr.201, Etaj 4, București, Sector 2, România) sau in scris, la magazinele Vodafone.

Va rog sa reveniti cu raspunsul primit de la Vodafone, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

× 3 = 3