Buna ziua! Ma puteti lamuri si pe mine va rog, mi s-a pus proprire pe un credit personal mai vechi de 5-6ani, (nu am fost anuntata telefonic si domiciliul l-am schimbat), mentionez ca in contul imi intra indemnizatia si alocatia copil. Ce demersuri pot sa fac?

Bancile si executorii judecatoresti stiu asta, si cu toate acestea blocheaza conturile oamenilor, din motive tehnice, spun ei. Mai exact, pentru ca intr-un cont bancar pot intra si alti bani, nu doar alocatia si indemnizatia copilului.

De aceea, solutia este sa duceti la banca o dovada ca banii popriti reprezinta indemnizatia si alocatia pentru copil si sa solicitati rambursarea acestora. De asemenea, notificati banca, in scris, sa nu va mai retina sumele care vin din alocatie si indemnizatia copilului.

Daca aveti nevoie de ajutorul meu in continuare, va rog sa reveniti.

4 raspunsuri la “Ce demersuri pot sa fac daca mi s-a pus poprire pe contul in care imi intra indemnizatia si alocatia pentru copil?

1. Rusu Vasile

Bună ziua eu am cont deschis la CEC Bank care primesc alocația copilului mi sa pus proprire pe cont cum îmi pot recupera banii dacă contul este proprit?

2. Pascu Alina Ioana

Buna ziua cec bank mi a pus poprire pe indemnizatia si alocatia copilului ce pot face sa imi recuperez banii ? cum e posibil sa imi opreasca toti banii copilului. va rog ajutati ma si spunetimi ce trebuie sa fac nu mai am niciun ban pur si simplu ia luat de la gura copiluilui. Multumesc

1. admin Post author

Conform Codului de procedura civila, “alocatiile de stat si indemnizatiile pentru copii, ajutoarele pentru ingrijirea copilului bolnav, ajutoarele de maternitate, cele acordate in caz de deces, bursele de studii acordate de stat, diurnele, precum si orice alte asemenea indemnizatii cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.” (detalii privind procedura popririi)

Va rog sa ma contactati pentru a va ajuta sa va rezolvati problema cu banca.

9 − = 6