Am dreptul la o parte din imobil, daca nu figurez in contractul de credit impreuna cu partenerul?

Am un credit imobiliar contract pe mine ca persoana singura! Partenerul de viața a contribuit la achiziționarea imobilului si acum ar dori sa fie si el coproprietar sau sa fie evidențiat undeva ca are dreptul la o parte din acest bun! Banca spune ca nu este posibil? Exista totuși vreo posibilitate fără a refinanța creditul, păstrând același contract in continuare!

Contractul de credit nu da dreptul debitorului sau codebitorului de a fi proprietarul unui imobil. Se poate face un credit imobiliar in care proprietarul imobilului sa fie o persoana diferita de cea care plateste creditul.

Imobilul (ipoteca) reprezinta doar garantia pentru un credit.

Asadar, banca nu va poate ajuta in privinta dobandirii de catre partenerul de viata a dreptului de coproprietate al imobilului.

Dreptul de proprietate al imobilului este stabilit in contractul de vanzare-cumparare a locuintei. Asadar, pentru ca partenerul de viata sa devina coproprietar al imobilului, va trebui sa luati legatura cu un notar sau avocat, pentru incheierea unor noi acte de proprietate a imobilului, in care sa fie inclus si partenerul de viata.

Va rog sa reveniti la mine, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

5 × 6 =