Cat dureaza transferul de bani din aplicatia George (BCR) in ibanul meu BT?

aplicatia_George-autentificare

salut, mi-a trimis cineva acum cateva ore o suma de bani pe ibanul meu (BT) de pe o aplicatie George (BCR) insa nu stiu exact cat dureaza transferul.

Durata transferului interbancar de la BCR la Banca Transilvania (BT) este in functie de ora si ziua la care a fost efectuat, precum si de tipul platii (normala sau instant).

In cazul unui transfer normal, banii ajung la BT in functie de ora la care a fost efectuata plata, dat fiind ca exista ore limita de procesare a transferurilor pe parcursul aceleiasi zile sau in ziua urmatoare:

• daca plata s-a facut pana in ora 14,30, banii ajung in contul BT pe parcursul aceleiasi zile lucratoare (nu se stie exact in cat timp, dar sigur e ca pana la finalul zilei).
  • daca plata s-a facut dupa ora 14,30, banii ajung in contul BT (sau in conturile altor banci) in a doua zi lucratoare.

In cazul unei plati instant, banii de la BCR la BT se transfera imedit, in cateva secunde, indiferent daca e zi lucratoare sau nu (week-end si sarbatori legale), dat fiind ca atat BCR, cat si BT, accepta plati instant.

Va rog sa reveniti la mine daca sunt probleme cu transferul bancar.

5 − = 2