Pot fi stearsa din Biroul de credit daca am achitat datoriile?

Stergere Biroul de Credit

Am inregistrari negative in biroul de credite, pentru datorii care au fost achitate.
Apar in Biroul de Credite cu anii 2018 si 2019.
Am facut solicitari la creditori (BRD si Card Avantaj) de stergere atat prin Biroul de Credite, CSLIB, directe pe adresa lor de e-mail dar am primit raspuns negativ.
Astazi am trimis solicitare prin ANSPDCP, dar nu stiu cat dureaza pana primesc un raspuns.
Ce pot sa mai fac in continuare in aceasta situatie? am transmis sute de solicitari de stergere cnf.GDPR..etc

Stergerea din Biroul de Credit nu se poate face, chiar daca datoriile au fost achitate.

Dupa achitarea datoriilor, restantele la credite vor figura inca 4 ani in Biroul de Credit, conform informatiilor publicate de aceasta institutie:

Dacă am avut în trecut o restanţă cu care am fost înregistrat la Biroul de Credit şi ulterior am achitat-o, mai figurez în baza de date?

Fiecare inregistrare se pastreaza in baza de date a Biroului de Credit pentru 4 ani, inclusiv cea referitoare la restanta achitata.”

Birouldecredit.ro

Stergerea restantelor din Biroul de Credit se poate face din alte motive, precum neinformarea celui raportat cu cel putin 15 zile inainte de raportarea la Biroul de Credit sau inadvertente in datele raportate.

Iata informatiile publicate de Birouldecredit.ro privind stergerea datelor:

Cand se pot sterge datele inregistrate la Biroul de Credit?

„Datele inregistrate la Biroul de Credit se pot sterge atunci cand:

• Expira perioada de stocare a datelor. Stergerea se face in mod automat de catre Sistemul Biroului de Credit;
  • Datele au fost prelucrate cu nerespectarea prevederilor legale. In acest caz, stergerea datelor se va face, la cererea intemeiata a persoanei vizate, de catre Participantul care le-a inregistrat;
  • Biroul de Credit si/sau Participantii sunt obligati prin lege sa stearga datele inregistrate.”

Dumneavoastra ati fost notificata de BRD si Credit Europe Bank (Card Avantaj) inainte de a fi raportata la Biroul de Credit?

Din ce cauza ati inregistrat datorii la cele doua banci? Ati incerat sa gasiti solutii, impreuna cu cele doua banci, pentru evitarea raportatii la Biroul de Credit?

Va rog sa reveniti la mine pentru a va ajuta sa rezolvati problema inregistrarii la Biroul de Credit a restantelor la creditele de la BRD si Credit Europe Bank.

2 raspunsuri la “Pot fi stearsa din Biroul de credit daca am achitat datoriile?

1. Dediu ionut

Bună ziua! Am achitat suma datorata către BRD. Asi vrea sa fiu informat dacă mai figurez cu istoric negativ în biroul de credit? Va mulțumesc!

9 + = 17