Buna ziua. As dori sa stiu daca sau publicat normele de aplicare o.u.g 90 din 2022 cu privire la amanarea ratelor . Pt. Ca cei de la banca Raiffeisen ami spun ca nu sau publicat. Multumesc. O zi buna

Probabil ca Raiffeisen se refera la normele interne ale bancii pentru aplicarea OUG 90/2022, cum s-a mai plans un cititor.

Normele de aplicare ale OUG 90/2022 pentru amanarea ratelor la credite s-au publicat in Monitorul Oficial inca din 29 iulie. Vedeti aici normele.

Raiffeisen a publicat pe site-ul bancii procedura de amanare a ratelor, la acest link.

Conform Raiffeisen, „Clientii pot depune cereri de suspendare rate pana la data de 29.08.2022 inclusiv, pe canalele de comunicare:

• in agentie (in format letric)
• pe e-mail la centrala@raiffeisen.ro
• prin posta (de pe adresa de corespondenta declarata in relatie cu banca)”

Raiffeisen Bank

Asadar, va sfatuiesc sa trimiteti la banca Raiffeisen o cerere de amanare a ratelor, prin e-mail, in agentie sau prin posta, si sa reveniti la mine cu raspunsul bancii, pentru a va ajuta sa rezolvati problema.

2 raspunsuri la “Raiffeisen nu vrea sa-mi amane ratele la credit, spune ca nu s-au publicat normele de aplicare a OUG 90/2022. Ce pot sa fac?

1. nor

Deja am depus cerere si toate cele dar nu o tin una si buna nu sau publicat normele de aplicare in Monitorul oficial. O sa sun maine din nou sa vad care este treaba si va anunt. Va multumesc frumos. O seara buna.

6 × = 12