Cat este comisionul daca scot bani de pe cardul Postbank?

limita retragere numerar card postbank

„Am văzut un articol pe internet despre comisioanele băncii germane PostBank. Recent am venit acasă din Germania și am vrut sa fac un transfer străin iar aici m-am uitat parola de securitate BestSign. Iar acum vreau sa scot acei bani la un bancomat din România. Întrebarea mea este care ar fi comisionul și cati bani pot sa scot cel mai mult într-o zi?
Va doresc o zi frumoasă!”

Indiferent de la ce bancomat din afara Germaniei, inclusiv din Romania, scoateti bani cu cardul Postbank, comisionul este acelasi, stabilit de banca Postbank, si anume:

• Pentru platile cu cardul si retragerile de numerar exista un comision de 1,85% din suma retrasa.
  • Suplimentar, la retragerile de numerar la bancomate, exista o taxa de 2,5% din suma retrasa, minim 5 euro.
  • Postbank are si un comision pentru schimbul valutar (conversia din euro in lei, la cursul de schimb al Bancii Centrale Europene – BCE) de 0,5% din suma retrasa.

Trebuie sa stiti ca la bancomatele din Romania puteti retrage doar lei, conversia din euro in lei facandu-se automat, cu aplicarea comisionului de 0,5%, la cursul de schimb al Bancii Centrale Europene (BCE).

Va rog sa reveniti la mine daca aveti probleme cu cardul Postbank.

− 4 = 5