De ce nu pot retrage bani de pe cardul Sparkasse?

sparkasse cont blocat

„Bună ziua…Am o problema..Eu am deschis cont bancar la Sparkasse Gießen..in landul Hessen..Apoi nu am mai locuit in acel oras…lucrând in Bayern..iar salarul mi se vira de către angajator in acel cont,iar banii ii puteam retrage de la orice bancomat din
localitatea unde lucram.

Am fost sunata de cei de la filiala Giesen..pentru a trimite o adresa unde sa imi trimita corespondenta..Am trimis adresa de Romania..Eu in Germania lucrez la
ingrijire persoane vârstnice,si mereu ne schimbam la alta adresa..Problema este căci mi s au virat bani in cont…Eu pot accesa contul..pentru a vedea sumele pe care le am..Dar am incercat la un bancomat sa retrag niste bani..si mi a apărut „in acest moment nu se
pot face retrageri din acest cont”.

Am mers la sucursala Sparkasse din acest land..Mi au spus sa sun la banca care mi a emis cardul (contul) adică in Gießen land Hessen..Am sunat acolo si tot mi au spus ca ma
vor pune in legătură cu un angajat al bancii si nimic..Ce pot face in acest caz? Poate fii blocat contul ?Mentionez nu am credite sau datorii.. va mulțumesc frumos”

Sunt doua situatii posibile pentru care nu puteti scoate bani de pe cardul Sparkasse:

1. Cardul nu se poate folosi la toate bancomate. Cardurile de tip Visa sau Mastercard se pot utiliza la orice bancomat din lume.
  2. Contul este blocat, din diverse motive, caz in care va trebui sa luati legatura cu banca din Germania, in vederea deblocarii.

Va rog sa reveniti la mine, daca aveti nevoie de ajutor pentru rezolvarea problemei cu cardul Sparkasse.

2 raspunsuri la “De ce nu pot retrage bani de pe cardul Sparkasse?

1. Dumitra

Bună seara.
    În anul 2012 am făcut un împrumut la providențial. Nu am achitat totul. Acum după 11 ani am primit sms de la bănci ca mi sa pus poprire pe conturi . Am sunat la ” recuperatori” și i am întrebat dc mi au blocat conturile fără sa ma anunțe. Acum aștept și poprirea pe salariu cu toate ca nu înțeleg cum poate o banca sa îmi blocheze contul dacă nu am datorii la acea banca. Cu atât mai mult nu sunt deacord și mi se pare o mare prostie sa blocheze contul angajatorului dacă nu el a făcut imprumut. Va rog sa îmi spuneți ce e de făcut.

Recuperatorii va pot bloca conturile, fara sa va anunte in prealabil, conform legii (Codul de procedura civila), dar sunt obligati ulterior sa va notifice.

Iar banca va poate bloca contul, chiar daca aveti datorii la alta banca, intrucat bancile sunt obligate sa respecte dispozitiile legale privind executarea silita prin poprirea conturilor, indiferent de banca la care datornicul are contul.

Contul angajatorului nu poate fi blocat, acesta fiind insa obligat sa retina din salariul angajatului executat silit maxim 33% daca are o singura executare silita sau cel mult 50% daca are mai multe executari silite.

× 5 = 40