Credius mi-a pus poprire de 11.000 de lei, pentru un credit de 2.500 de lei. Este posibil?

credius reclamatie

In anul 2021 am luat un credit de la Credius in valoare de 2500 lei.
Am plătit pana anul trecut in Decembrie. Din cauza unor probleme nu
am mai putut plăti. Acum mi-au pus poprire pe cont unde am
indemnizația și alocația copilului de 11667 lei.

Este posibil sa mi se pună pentru 2500 lei o suma așa mare? Multumesc!

Suma pe care Credius v-o cere inapoi, prin poprirea contului, de peste 11.000 de lei, este foarte mare, de aproape 5 ori mai mult decat creditul de 2.500 de lei.

Cum s-a ajuns la aceasta datorie atat de mare? Este intrebarea la care trebuie sa va raspunda Credius.

De aceea, sfatul meu este sa trimiteti la Credius o reclamatie, prin e-mail, la adresa salut@credius.ro, in care sa solicitati explicatii pentru valoarea foarte ridicata a datoriei si cum a fost calculata.

Este posibil ca datoria aceasta ridicata sa fie cauzata de dobanzile penalizatoare aplicate de Credius pentru restantele aferente creditului.

Insa, conform legii privind contractele de credit (OUG 50/2010), „cuantumul dobânzilor penalizatoare nu trebuie să depășească principalul restant.”

De exemplu, daca dumneavoastra ati avut o restanta de 2.000 de lei, dobanzile penalizatoare nu pot fi mai mari de 2.000 de lei, ceea ce inseamna ca datoria totala nu poate depasi 4.000 de lei, fara cheltuielile de executare silita. De aici pana la poprirea de 11.667 de lei solicitata de Credius e o diferenta foarte mare.

Conform OUG 50/2010 privind contractele de credit, dobanda penalizatoare poate fi cu cel mult 3 puncte mai mare fata de dobanda creditului, iar dupa declararea scadentei anticipate a creditului, dobanda penalizatoare poate fi cu maxim 2 puncte procentuale peste dobanda creditului.

Pe parcursul executarii silite prin poprire, este interzis de lege sa se perceapa dobanzi si penalitati.

Iata prevederile privind dobanzile penalizatoare din Ordonanta de Urgenta a Guvernului (OUG) nr. 50 din 2010 privind contractele de credit oferite consumatorilor:

• Rata dobânzii penalizatoare se calculează pe bază de procent fix ce nu poate fi mai mare de trei puncte procentuale, care se adaugă la rata dobânzii curente și se aplică la principalul restant.
  • După declararea scadenței anticipate, se poate percepe doar o dobândă penalizatoare, calculată pe bază de procent fix și care ce nu poate fi mai mare de două puncte procentuale, care se adaugă la rata dobânzii prevăzute în contract.
  • În toate cazurile, cuantumul dobânzilor penalizatoare nu trebuie să depășească principalul restant.
  • Pe parcursul procedurii de executare silită se interzice perceperea dobânzilor și a dobânzilor penalizatoare.

Trebuie sa mai stiti ca indemnizatia si alocatia pentru copii nu se poate retine pentru niciun fel de datorii.

Va rog sa reveniti la mine cu raspunsul la reclamatie primit de la Credius, pentru a va ajuta sa rezolvati problema executarii silite.

6 + = 13