Cum pot fi stearsa de Provident din Biroul de Credit?

Am scos un imprumut de la Provident in 2017, pe care l-am achitat, iar acum cand m-am dus la banca pentru a lua un credit Prima Casa, am aflat ca sunt raportata la Biroul de Credit. La telefon mi-au spus ca nu se poate sterge, ca as fi avut datorii, dar eu habar nu am avut de aceasta situatie. Ce pot sa fac?

Pentru a fi stearsa din Biroul de Credit de catre Provident, trebuie sa sunati la Provident, la telefonul 021.275.75.75, si sa trimiteti o cerere prin e-mail, la adresa relatiicuclientii@provident.ro, in care sa solicitati stergerea din Biroul de Credit, dat fiind ca Provident nu v-a anuntat ca va raporteaza la Biroul de Credit.

Nu exista o cerere tip, trebuie sa o formulati cu cuvintele dumneavoastra, de exemplu: Prin aceasta cerere, va solicit stergerea mea din baza de date a Biroului de Credit, pentru ca nu am fost notificata cu cel putin 15 zile inainte sa fiu raportata, conform normelor privind raportarea restantelor la Biroul de Credit.

Nu uitati sa treceti in cerere datele personale si data, apoi asteptati raspunsul, timp de 15 zile.

Cand primiti raspunsul, sau daca nu-l primiti, reveniti va rog la mine, pentru a va sfatui ce trebuie sa faceti.

Vasile Pop-Coman

Un comentariu la “Cum pot fi stearsa de Provident din Biroul de Credit?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + = 12